Scroll Top

Sıkça Sorulan Sorular

Aklınıza Takılan Tüm Soruların Cevapları Burada!

Kurslarımızla İlgili Tüm Sorularınızı 0555 893 10 00 ve 0535 859 01 11 iletişim numarası üzerinden sorabilirsiniz

Resim, heykel, grafik tasarım, tekstil ve moda tasarımı, iç mimarlık, mimarlık, endüstri ürünleri tasarımı gibi bölümlerde okuyan öğrencilerin ya da mezunların bireysel ve mesleki yeteneğini ortaya koymuş olduğu çalışmalarını sunduğu dosyadır.

Öğrenci, tercih ettiği bölüme göre desen, tasarım, illüstrasyon, kompozisyon, perspektif, boyama eknikleri, üç boyutlu tasarım, sanat tarihi gibi dersleri gördükten sonra oluşturduğu çalışmalarından en iyi işler seçilerek öğrencinin portfolyosu oluşturulur. Kişisel portfolyaların içeriğinde öğrencinin projelerin yanı sıra cv’si, sanat felsefesi, katılmış olduğu yarışmalar, sempozyumlar ve workshop’ların sertifikaları,belge ve kazanmış olduğu ödül, plaket gibi görsellere de yer verilir. Dijital ortamda tamamlanan portfolyo öğrencinin tercih ettiği üniversitenin istediği doğrultuda hazırlanıp e-mail yada posta yoluyla eğitim kurumuna gönderilir.

Belirli bir amaç doğrultusunda ve tercih edilen üniversitenin talebine uygun olarak hazırlanmalıdır Öğrencinin yeteneğini ve özgün tarzını yansıtmalıdır. Öğrencinin istek ve heyecanını en iyi yansıtacak çalışmalar seçilmelidir. Hazırlanan portfolyoyu uygun şekilde sunmak üniversitenin istekleri ve kişinin yeteneğine uygun çalışmalar üretmekte en az portfolyonun hazırlığı kadar önemlidir.

Yurtdışı’nda Güzel Sanatlar, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültelerinde Lisans eğitimi veren eğitim kurumlarının öğrencilerden kabul aşamasında porfolyo istemelerinin sebebi, öğrencinin sanat anlayışı, tasarım ve yaratıcılık seviyesini değerlendirmek istemeleridir.

Bu nedenle yurtdışı başvurularında Üniversiteler, özellikle kişisel farklılıkların ortaya konulacağı bir portfolyo görmek isterler. Yaratıcılık, yetenek ve performansı bilinmeyen bir öğrencinin bir sanat tasarım üniversitesinde hangi seviyeden başlaması gerektiği bilinemez. Her öğrenci kendi beceri ve yeteneği doğrultusunda değerlendirildiğinden, adayın sanat ve tasarım alanına kişisel olarak ne katabileceği yalnız portfolyo ile anlaşılabilir bu nedenle öğrencinin hazırladığı portfolyo onu temsil edecek en önemli etkendir.

Bu bağlamda, yurtdışındaki bir çok Güzel Sanatlar ve Mimarlık okulları tarafından, hazırladığı portfolyolar ve yerleştirdiği öğrenciler vasıtasıyla alanında lider bir sanat kurumu olarak bilinen Arkhe Sanat’a öğrenci kabulü aşamasında öncelik sağlanmakta ve her yıl üniversite tanıtımları kapsamında kurumumuzda yurtdışındaki okulların temsilcileri tarafından tanıtım seminerleri verilmektedir.

Portfolyo hazırlarken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. En önenli husus; portfolyosunu hazırlayan kişi en iyi çalışmalarını bir araya getirmeli ve portfolyo hazırlama amacına uygun olan çalışmalarına yer vermelidir.

Portfolyoda yer verilen çalışmalar daha önce farklı yerlerde kullanılmış olabilir. Bu nedenle daha önce nerede ve ne amaçla kullanıldığı konularına dikkat edilmeli ve portfolyoda bu bilgilere yer verilmelidir.

 • Kapak
 • Özgeçmiş
 • Referans
 • Çalışma Örnekleri

Portfolyo Hazırlık Akademisi eğitimlerini, İstanbul’un merkezi olan Beyoğlu lokasyonunda sürmektedir.

Kursumuz, Fındıklı Mimar Sinan Üniversitesi tramvay durağının hemen karşısında , Mimar Sinan Üniversitesi’nin karşısında, Ömer Avni Mahallesi, Fındıklı Çelebi Hamamı Sokak, Lugal İş Hanı No:13 Kat:2 Fındıklı/Beyoğlu adresindedir.

Bize (0535 859 0 111) numaralı telefondan üzerinden ulaşabilirsiniz…

Kişiye özel eğitimin avantajları, alanında uzman eğitmenlerle öğrenci arasında birebir olarak gerçekleşmektedir.

Özel eğitimlerde eğitmenlerimiz her hangi bir eğitim programına bağlı kalmaksızın sadece öğrencinin tercih ettiği veya eksik olduğu konularda eğitim alırlar.

Grup halinde belli bir zaman süren eğitimler özel ders olarak çok daha hızlı bir şekilde öğreniciye öğretilir.

Portfolyo Hazırlık Akademisi eğitmenleri başta Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olmak üzere Marmara Üniversitesi gibi Türkiye’nin en iyi devlet üniversiteleri mezunlarıdır.

Üniversiteye hazırlanan öğrencilere önerdiğimiz çalışma süreci ortalama 6 ay ile 1,5 yıl arasıdır. Bu süreç istediğiniz bölümü belirlemek, sistemli bir çalışma oturtmanız, teknikleri bilerek doğru bir şekilde uygulama yapabilmeniz ve temalarınızı oluşturabilmeniz için yeterli bir süredir. Ülkemizde yurt dışını hedefleyen bir çok öğrenci bir portfolyo danışmanı ile çalışmayı tercih ediyor. Lise müfredatlarında sunulan Art ile ilgili derslerin yetersizliği, öğrencileri bu alanda uzmanlaşmış isimlerle çalışmaya yönlendiriyor. Portfolyo için kendinize ayırdığınız zaman ne kadar artarsa, daha iyi, daha yaratıcı daha yenilikçi bir dosya sunma olasılığınız artıyor.

 • Güzel Sanatlar Fakültesinde eğitim almak isteyenler,
 • Yurt dışında Sanat Tasarım Fakültesinde eğitim almak isteyenler,
 • Mimarlık Fakültesinde eğitim almak isteyenler,
 • Lisans ve yüksek lisans yapmak isteyenler,
 • Yetenek sınavlarında başarı elde etmek isteyenler,
 • İlgi alanlarına yönelik eğitim almak isteyenler,
 • Başarılı ve ilgi çekici portfolyolar oluşturmak isteyenler

Portfolyo Hazırlık Akademisi eğitim günleri haftaiçi 2 gün ve hafta sonu 2 gün olmak üzere öğrencinin ihtiyacı doğrultusunda hocalarımız ile belirlenecektir.

Portfolyo Hazırlık Akademisi eğitimlerimize katılabilmeniz için gerekli olan belgeler mezuniyet belgesi ve yurtdışında belirlediğimiz okula gönderebilmek adına yazılmış bir referans mektubudur.

Her eğitimde farklı malzemeler kullanıldığı için eğitmenlerimiz malzeme listelerini sizlere belirtecektir.

WhatsApp WhatsApp'tan Yazın