Scroll Top

BELEN DOĞA CİRİT – BAUHAUS / ARCHITECTURE

belen-doga-cirit

Belen Doğa Cirit – Bauhaus / Architecture

Merhaba, ben Belen.

Alman Lisesi 2020 mezunuyum. Alman Lisesi’nde 12. sınıfa başlamadan önce Roma’da fotoğrafçı olarak çalıştım. Döndükten sonra bir mimarlık ofisinde bir aylık staj yaptım. Alman Lisesi’ne gitmeye karar vermem zaten baştan itibaren yurtdışısında okuma isteğimden kaynaklıydı. Lisedeki ağır fen dersleri sayesinde fark ettim ki ben mühendis veya biliminsanı olmak istemiyordum, kendimden bir şeyler katabileceğim ve yaratıcılığımı göz önüne koyabileceğim bir iş yapmak istiyordum. Bu dönemde birçok sanatçı ile birebir görüşme ve iş olanaklarını gözden geçirme fırsatım oldu.

Tüm bunlar olurken de mimariye ilgim Münih’teki Die Neue Sammlung’u gezmem sonrasında aldı başını gitti. Kitaplar okudum, podcast’lar dinledim ve önüme gelen mimari konulu belgesel, film ne varsa izledim; böylelikle kendi kendime arayışıma bir sonuç buldum. Mimari okumak istediğime karar verdim. Daha sonrasında nerede okumak istediğim ve hangi okulu tercih edeceğim soruları oluştu kafamda. Alman Lisesi’ndeki 5 yılım boyunca hep Münih’i ziyaret ettim ve son ziyaretlerimde Technische Universitaet München’da derslere katıldım, öğrencilerle ve profesörlerle tanıştım; öğrencileri tanıdıkça ve eğitimde izlenen yolu birebir gözlemleyince karar verdim Münih’te okumaya.

Münih Teknik için portfolyo hazırlığım başvuru dönemi açıldığında başladı, daha öncesinde de kafamda portfolyom için ne yapmak istediğimle ilgili fikirler vardı ancak henüz kağıda dökmemiştim. Evet, kendi kendime ilerleyebiliyordum ama aynı zamanda bir profesyonel görüşüne de ihtiyacı duyduğuma kanaat kıldım ve atölye arayışına girdim. Instagram üzerinden Portfolyo Hazırlık Akademisi’ni buldum ve hemen iletişime geçtim.

Zafer Hoca, o zamana kadar yaptığım bütün işlerin değerlendirmesini ve nasıl iyileştirilebileceği üzerine benimle ilgilendi ve sonraki adımın ne olması gerektiği konusunda bana yol gösterdi. Portfolyosunu son anda hazırlayan biri olarak bana efektif ve hızlı danışmanlık yaptı. Aynı zamanda karantina sürecinde Zoom üzerinden yapılan derslere katılmamı sağladı. Son olarak ben neleri portfolyoma koyacağıma karar verdiğimde benimle birebir portfolyonun tasarımı nasıl olmalı yönünde tavsiyelerde bulundu.

İki ayda yapabileceğim en iyi portfolyoyu yaptım ve birçok okula (İtalya’da IED -Almanya’da TU München, HTWK Leipzig, Hochschule München) gönderdim. Mülakatlara, sınavlara girdim. Hepsinden de başarılı bir sonuç ile ayrıldım. Bu süreçten geçecek her öğrenciye tavsiyem şudur ki, siz siz olun benim gibi son ana bırakmayın! Esnek ve efektif bir çalışma düzeni edinin, zamana yayın.

Mutlaka ve mutlaka, hangi bölümü isterseniz isteyin, kitaplar okuyun kendinizi bilgilendirin. Hepinize başarılar diliyorum!

Belen’in Portfolyo Çalışmalarını İnceleyebilirsiniz…

Daha Fazla Bilgi İçin Aşağıdaki Linklere Göz Atabilirsiniz…

Mimarlık Bölümü İçeriği Hakkında Detaylı Bilgi Alın…

mimarik-anasayfa-001

Almanya’da Mimarlık Eğitimi Veren Okullar Hangileridir?

almanya

Bauhaus Üniversitesinde Mimarlık Okumak…

31.05.2019 Weimar: Hauptgebäude der Bauhaus Universität Weimar / Foto: Thomas Müller
WhatsApp WhatsApp'tan Yazın