Scroll Top

DOĞA SAYMAN – BAUHAUS / ARCHITECTURE

Doğa Sayman – Bauhaus / Architecture

Merhabalar 🙂 Ben Doğa Sayman, hayattaki amacını bulmuş olarak bunu yazıyorum…

Hayallerim içim yaptıklarımla gurur duyuyorum. Bunlar okuyunca her ne kadar basit sözler gibi dursa da üniversitede, hayatının bu döneminden başlayarak hayatımı etkileyecek bu dönemiyle ilgili karar vermek çok zor gerçekten. Anadolu lisesinde okudum ve çevremde daima tıp veya mühendislik okumak isteyen insanlar vardı, bu da beni bazen seçimlerin konusunda bilinçsiz yönlendirdi. Hiçbir zaman mühendislik veya tıp istemediğim için ilk tercihim lisesin ilk yıllarında veterinerlik oldu. Böylelikle sevdiğim bir şeyle ilgilenecektim ancak bir süre sonra bu mesleğin bana uygun olmadığını fark ettim, daha sonra lisemi değiştirip keman için güzel sanatlar lisesine gitmeye karar verdim ama oranın da benim için uygun olmadığını anladım.

University of Wüzburg / Architecture Project – 1

Mental olarak bayağı kafam karışıkken artık her şeyi araştırmaya ve neleri yapabileceğime bakarken çok ani bir şekilde mimarlıkla ilgili sitelerde buldum kendimi. Küçüklüğümden beri resim çizmeyi çok sevdiğimi ve sanatı sevdiğimi düşününce bunun ne kadar uygu olduğunu anladım. Bir süre sonra iş ciddileşmeye başladı ve birileri ne yapacaksın dediğinde mimar olacağım demeye başlamıştım. Bu sıralarda yurt dışında, Almanya’da, okumak gibi bir imkanımın olduğu da netleşmeye başladı. Bundan böyle Almanya’da mimarlık okuyacağım demeye başladım kendime ve soranlara.

Konu yurt dışı olunca işler ciddileşiyor çünkü buradaki gibi notunuzla değil yeteneğinizle, olması da gerektiği gibi kabul ediliyorsunuz üniversitelere. Bu beni biraz korkuttu çünkü doğru düzgün bir resim eğitimim olmadığı gibi mimar alana yeteneğimin olup olmadığını da bilmiyordum. Ama bir yandan da ne kadar zorlansam da bunu yapmaya can atıyordum çünkü hep böyle bir yol istedim hayatımda. Ailem de artık bunun ciddiliğini fark edince yurtdışı için nasıl yardım alacağımı araştırmaya başladılar.

University of Würzburg / Architecture Project – 2

İşte bu bölümde de muazzam hocamla tanıştım. Yalan olmasın hem gittiğimde hem tanıştığımda biraz tırsmıştım çünkü uyum sağlayamamaktan korkmuştum. Şimdi hayatımın da iyi ki de olan ve bana kapasitemin varlığını gösteren kişidir Zafer hocam.

Biraz geç başladığımı bile fark ettiğimde insanların bu iş için neler yaptığını anladım ve böyle bir yola başlıyor olmak beni çok gururlandırdı. Bu gururla adım adım başladım öğrenmeye her şeye, hocamın sabrıyla ilk başta denedik, sonra gördük ki ben bu işi kıvırırmışım😊 İşte o zaman başladı koşturmacamız .11.sınıfta sıfırdan büyük şeyler inşa ettim ve öğrendim .12 sınıfta üniversite sınavına hazırlandım, girdim sonra hemen akabinde gerçek olan hayallerim için atölyede sıkı çalışmalara başladık.

University of Würzburg / Home Project

Biz diyorum çünkü hem ben hem Zafer hoca ile beraber tasarladık, beraber çizdik taa gecelere kadar… Muhtemelen böyle uyumlu olmasak bu pandemi zamanı bunları başaramazdım, tabi biraz da durmadan yazıp çizip onu boş bırakmadığım da var ama o hiç yardımını esirgemedi ve hangi saatte olursa olsun benimle birlikteydi bu süreçte. Ona ne kadar teşekkür etsem az. 🙂 🙂

Bu çok zorlu bir süreçti farkındayım, aylarca saat 5’te yattım ama hayatımdaki en haz veren aylardı çünkü o kadar doluydum ki istediğim şeylerle, saçmalıklara zaman olmaması muazzam bir tatmin. Yeni fikirler, yeni tasarımlar, daimi çizimler, fikir atışmaları beni ben yaptı diyebilirim. O zamanlar anladım iyice benim bundan başka yapacağım bir şey olamaz hayatta. Bu şehvetle 2 tane okula muazzam portfolyolar hazırladık hepsini benim yaptığımın gururuyla .

Bauhaus / Home Project – Recycling Material Design

…Veee başardımm! Hem Würzburg üniversitesi hem de Bauhaus beni kabul etmişti. Bu işe başlarken aklımda hep olan okul da bunlar arasındaydı: Bauhaus Üniversitesi. Tabii ki bu okula gidecektim, tamamen sanatın olduğu hatta yaşadığı bu yere. Gururla artık bir Bauhaus öğrencisi olduğumu söylemek isterim.

Artık sona geldik ve mükemmel bir son sayesinde muazzam bir başlangıç yapmış bulunuyorum. Bunu başarmamda bana bu kadar güvenen ve hiç beni bırakmayan Zafer Hoca’ya ve atölyeye çok teşekkür ediyorum.

Ama en çok da kendime çok teşekkür ederim ki bunları yapacağımı düşünen insanları ve kendimi hayal kırıklığına uğratmayıp hayallerime eriştiğim için.

Doğa’nın Portfolyo Çalışmalarını İnceleyebilirsiniz…

Daha Fazla Bilgi İçin Aşağıdaki Linklere Göz Atabilirsiniz . . .

Mimarlık Bölümü İçeriği Hakkında Detaylı Bilgi Alın . . .

mimarik-anasayfa-001

Almanya’da Mimarlık Eğitimi Veren Okullar Hangileridir?

almanya

Bauhaus Üniversitesinde Mimarlık Okumak . . . 

31.05.2019 Weimar: Hauptgebäude der Bauhaus Universität Weimar / Foto: Thomas Müller
WhatsApp WhatsApp'tan Yazın