EYNA TÜRKER – İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ / SUNY MODA TASARIMI PROGRAMI

Eyna Türker – İstanbul Teknik Üniversitesi / SUNY Moda Tasarımı

Merhabalar ben Eyna. Küçüklüğümden beri moda tasarım okumak ve kendi mesleğimi edinip kendi ayaklarımın üstünde durmak en büyük hayallerimden biriydi. Bu hayallerimi gerçekleştirmek adına eğitim hayatım boyunca birçok farklı atölyeye giderek farklı hocalardan dersler alarak hepsinden yararlanmaya bir şeyler öğrenmeye çalıştım. Fakat üniversite sınavım yaklaştıkça daha da profesyonel bir eğitim almam gerektiğini düşündüm ve ciddi anlamda iyi bir portfolyo hazırlayabileceğim bir atölyeye gitmek istedim.

Çok araştırma yaptım ama en sonunda bir arkadaşım sayesinde Portfolyo Hazırlık Akademisi’nin ismini duydum ve kaydımı yaptırdım. Yaklaşık 2 senelik bir eğitim gördüm. İlk zamanlarda temel çizim teknikleri üstünde çalıştık, orantı nasıl sağlanır, kadraja göre çizim nasıl yapılır onları öğrendik ve örnek portreler, modeller üzerinden çalışıp temel çizimimi oluşturdum. Fakat bu süreç çok kolay olmadı, kursa başlarken çizimim çok iyi değildi çünkü. Ama hocalarımın verdiği tüm ödevleri yapmam ve disiplinli çalışmam sonucunda hızlı bir gelişme süreci yaşadım. Sonrasında marker, kuruboya ve suluboya kullanarak yavaş yavaş tonlama yapmayı ve çizimlerimizi renklendirmeyi öğrendik. En çok keyif aldığım süreç bu oldu. Tonlama ve renklendirme kısmı. Bir süre sonra ise marker ile moda illüstrasyonları, çeşitli kolaj çalışmaları ve moodboardlar yapıp tasarımlarımızın çıkış noktalarını belirledik.

“EN SONUNDA HEDEFİME ULAŞIP, İTÜ’YÜ KAZANDIM.”

Çizim yeteneğimi oturttuktan sonra portfolyo göndereceğim üniversiteler için koleksiyon çalışmalarına başladım ve nasıl araştırma yapmam gerektiğini, nasıl koleksiyon oluşturabileceğimi öğrendim. Hocalarımın da desteği ile bütün koleksiyonlarımı tamamladıktan sonra portfolyomu oluşturdum ve başvurduğum okullara portfolyomu gönderdim. İtalya’da NABA ve Marangoni üniversitelerine başvurmuştum ve ikisinden de burs aldım fakat hayalim İTÜ – FIT olduğu için özellikle İTÜ’ye hazırlanmaya devam ettim. Aldığım burslar sayesinde motivasyonum yükseldi ve İTÜ’ye portfolyo hazırlarken daha özgüvenli şekilde hazırladım.

Bu süreç zor bir süreçti , gerçekten çok emek gerektiriyor. Portfolyomu teslim ettikten sonra İTÜ’nün çizim sınavına girdim, bizden önlü-arkalı 3 tane model üzerinde, verilen konulara uygun tasarım düşünüp çizim ve boyama yapmamızı istediler ve toplam 1,5 saat verdiler… Aslında 1,5 saat tüm bunlar için kısa bir süre ama biz kursta önceden çıkabilecek konular üstünden konuşup çizim sınavı pratiği yaptığımız için bu süreci kolaylıkla tamamladım ama tabi başlarda çok zorlandım 1,5 saat içinde 3 tane önlü-arkalı model çizimi yapmak ve bu kısa süre içerisinde marker ile boyamak gerçekten pratik isteyen bir şeymiş onu anladım… En son aşama olarak 2 gün sonra İTÜ’nün mülakatına girdim ve gayet iyi geçti.

Mülakatta özellikle bana portfolyo çalışmalarım ve sınav kağıdımın dışında moda tasarımı alanı, ünlü moda tasarımcılarının defile ve çalışmalarının yanı sıra hangi kursta eğitim aldığım, modaya ne zamandan beri ilgimin olduğuna dair vb. farklı sorular sordular. Stresli bir süreç gibi gözükse de aslında bu soruları cevaplamak çok keyifliydi. Son olarak söylemek istediğim şey bana emek veren ve seçtiğim okulları kazanmam konusunda bana daima destek veren öğretmenlerime çok teşekkür ederim.

İTÜ’de Sınavını Bekleyen Örnek Öğrenci Pozu 🙂

Eyna’nın Kursumuzda Yaptığı İlk Çizimi

EYNA’nın Portfolyo Çalışmalarını İnceleyebilirsiniz…

Daha Fazla Bilgi İçin Aşağıdaki Linklere Göz Atabilirsiniz…

Fashion Design Bölümü İçeriği Hakkında Detaylı Bilgi Alın…

moda-tasarimi-egitimler

Amerika’da Moda Tasarımı Eğitimi Veren Okullar Hangileridir?

usa-america

İstanbul Teknik Üniversitesinde Moda Tasarımı Okumak…

itü-suny-moda-tasarimi
WhatsApp WhatsApp'tan Yazın