Scroll Top

DEFNE AKIN- ISTITUTO EUROPEO DI DESIGN/ INTERIOR DESIGN

DEFNE AKIN- ISTITUTO EUROPEO DI DESIGN/ INTERIOR DESIGN

İtalya’da mimarlık okumam, küçüklüğümden beri ailem arasında zaman zaman konuştuğumuz bir konu olmasına rağmen, İtalya’ya gitmeye ve orası için çalışmalara başlamaya sınav senemin başında karar verdim. Ufak bir araştırma ile İtalya’da okumak için sene sonu oradaki okulların sınavlarına girmem gerektiğini öğrendim.

 

 

 

 

 

 

 

Bu sınavlar için daha önce Türkiye müfredatına dahil olmadıkları için eğitimini alamamış olduğum sanat tarihi , dünya tarihi, teknik çizim ve detaylı bir genel kültür bilgisine sahip olmam gerektiğinden, bu alanlarda özel dersler aldım. Bu dersleri almam için beni danışmanım yönlendirdi. (bu yolculukta kesinlikle bir danışmanla çalışılmasını tavsiye ederim) Ve Alev Hoca ile tanıştım. Kendisi her ne kadar sanat tarihi hocası olsa da dünya tarihi,mantık ve okuma anlama alanındaki sorularda da bana çok yardımcı oldu. Genel kültür derslerini ise Ali Hocadan aldım. Her ikisinin de bu alanda bulunabilecek en iyi hocalar olduklarına inanıyorum.

Tüm bunların yanı sıra, teknik çizim, fizik ve matematik derslerime yardımcı olmuş olan Osman Hoca ve Şebnem Hoca ile de beni tanıştıran Alev Hocaydı. Ve bu çalışmalarıma ek olarak, yine Alev Hocamın tavsiyesi ile sadece devlet üniversiteleri ile sınırlı kalmayıp aynı zamanda özel üniversitelerdeki iç mimarlık bölümlerine de başvuru yapabilmem amaçlı bir portfolyo çalışması hazırlığı sürecine girdim. Bu alanda çalışmalar yapmaya karar verdiğimden, Alev Hoca beni Zafer Hocaya yönlendirdi. Ve bu sayede çizim derslerime başlamış oldum.

İTALYADAKİ ÇOK ÖNEMLİ İKİ TASARIM OKULU OLAN NABA VE IED’DEN KABUL ALDIM.

Derslerin başlangıcında kurstakilerin çalışmalarını görüp her ne kadar gözümü korkutmuş olsam da üç ay gibi kısa bir sürede kendimce çok büyük bir yol katettiğimi gördüm. Tabiki bu başarımın arkasında en az benim kadar belki de benden daha fazla özen gösterip bana çok yardımcı olan Ziba Hocam ve Zafer Hocam vardı. Bu kursun bana kattığı en önemli özellik ise düşünce yapımın değişmesi oldu. Bir şey ne kadar zor görünsede çalışıp üstüne düşüldüğünde aslında ne kadar kolay aşılabilir olduğu. Kursta yaptığımız çalışmalar ve hocalarımın yardımı ile İtalyadaki çok önemli iki tasarım okulu olan NABA ve IED’den kabul aldım.

Başta ikisinden birini seçmek konusunda kararsız kalsam da bütün hocalarımın bana IED’i tercih etmemin daha iyi bir karar olacağını söylemesi üzerine, oraya karar verdim. Ve iyi de bir burs kazandım. IED’in benim için öyle bir avantajı da oldu çünkü IED, NABA’ nın aksine, gelir durumuna göre de burs vermekte. Tekrardan tüm hocalarıma bana bu yolda destek oldukları için çok teşekkür ederim.

Defne’nin Portfolyo Çalışmalarını İnceleyebilirsiniz…

Daha Fazla Bilgi İçin Aşağıdaki Linklere Göz Atabilirsiniz…

TANRININ MİMARİ OLARAK ANILAN SIRADIŞI BİR MİMAR: ANTONİ GAUDİ

FWAJGD BARCELONA, SPAIN - AUGUST 14, 2011: Fragment of Casa Batllo building in Barcelona in Spain. It is also called as House of Bones. It was designed by Antoni Gaudi

PORTFOLYO NEDİR? NASIL HAZIRLANIR? Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız…

belen-doga-cirit-2

İtalya’da Mimarlık Okumak Hakkında Detaylı Bilgi Alın…

İtalya bLG
WhatsApp WhatsApp'tan Yazın