Scroll Top

Hazal Kalelioğlu-Institute Europeo di Design / Industrial Design

Hazal Kalelioğlu-Institute Europeo di Design / Industrial Design

Merhaba, ben Hazal Kalelioğlu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 2018 yılı mezunuyum. 23 yaşındayım ve Milano IED’de Endüstriyel Tasarım yüksek lisans programına kabul edildim.

Okuduğum bölüme pek yatkın olmadığımı ve çok da ilgim olmadığını 2. ve 3. sınıfta yaptığım mühendislik stajlarında karar verdim. Ama tasarım okumaya karar vermem, 4. sınıfın sonlarına doğru oldu. İnternetten çizim kursları araştırdım ve ilk içime sinen yer Portfolyo Hazırlık Akademisi oldu. Konuşmaya geldiğim gün kaydoldum ve ertesi gün derslere başladım. Tasarım okuma yolunda verdiğim en doğru kararlardan ilkiydi diyebilirim.

İtalya zaten hep hayalim olan bir ülkeydi ve tasarım okumak için en doğru yerin de tasarımın doğduğu yer olduğunu düşündüm. Okurken aynı zamanda bir sürü fuara katılıp kendimi geliştirebileceğim, önemli tasarımcıların memleketi olan bir ülkede bu eğitimi almak istedim.

Benim hiçbir çizim altyapım yoktu. Zafer Hocam ilk deneme dersi yaptığımız gün yeteneğim olduğunu söyledi ve kısa zamanda bu işi başarabileceğim konusunda yüreklendirdi. Okul dönemlerinde hafta sonu iki gün, tatil dönemlerinde hafta içi dört gün sürekli giderek Zafer Hocamın büyük yardımıyla çok beğenilen bir portfolyo hazırladık.

Aslında aldığım eğitimin sadece faydası oldu demek az kalır. Çünkü benim de bilmediğim tamamen yeni bir yeteneğimi ortaya çıkarmama yardımcı oldu. Sonuçtan çok mutluyum ve okulum ocakta başlamadan bir ay daha derse gitmeyi düşünüyorum.

İtalya’da Domus Academy ve IED’e başvuru yaptım ve ikisinden de kabul aldım. IED’i tercih ettim.

Portfolyo Hazırlık Akademisi ’nin kesinlikle doğru bir tercih olduğunu söylemek isterim. Sadece derslere düzenli gelmek ve orada geçirdiğiniz zamanı verimli ve yaptığınız şeyden zevk alarak geçiriyor olmak, çok güzel bir portfolyo hazırlamanıza ve çizim yapmayı kavramanıza yetecektir diye düşünüyorum.

Hazal’ın Portfolyo Çalışmalarını İnceleyebilirsiniz…

Daha Fazla Bilgi İçin Aşağıdaki Linklere Göz Atabilirsiniz…

Endüstriyel Tasarım Bölümü İçeriği Hakkında Detaylı Bilgi Alın…

en-tas-01

İtalya’da Endüstriyel Tasarım Eğitimi Veren Okullar Hangileridir?

italya-egitim-1

Institute Europeo di Design Üniversitesinde Endüstriyel Tasarım Okumak…

Institute-Europeo-di-Design
WhatsApp WhatsApp'tan Yazın