Scroll Top

SEZİN ANAH- Minerva Academy / Fine Art

Sezin Anah- Minerva Academy / Fine Art

Merhaba ben Sezin, 17 yaşındayım ve bu sene Hollanda’da Minerva Academy’de Güzel Sanatlar bölümü okuyacağım. Çocukluğumdan beri sanata karşı olan ilgim çok farklıydı. Küçükken resme olan ilgimi babaannemle birlikte resimler çizerek geliştirirken 5 yaşında bir yarışmaya katılıp ödül aldım.

Kazandığım ödül koskocaman bir fırça ve boya setiydi. 5 yaşındaki halime oldukça büyük gelen fırçayı elime alıp ileride sanat alanında büyüyüp gelişeceğime karar vermiştim.  Ortaokulda arkadaşlarımdan istedikleri resimlerin siparişlerini alır sonra da büyük bir zevkle boyardım.

Liseye geçene kadar ise moda tasarımı okumayı düşünüyordum ve buna yönelik yaz okullarına ve kulüplere katılıyordum. Ancak, moda konusunda karasızlık sürecim başlayınca bir aile arkadaşımızın önerisiyle Portfolyo Hazırlık Akademisi’ni duydum ve görüşmeye geldim. Hocalarımla beraber benim için daha uygun olan ve fikirlerimi rahatça yansıtmamı sağlayacak bölümün resim bölümü olduğuna karar verdik. Çizime olan ilgim ve sürekli çizim yapmam sonucu çok hızlı bir şekilde figür çizebilmeye kadar ilerledim.

Ne yazık ki atölyede gelişim göstermeye başladığım sürede pandemi patlak verdi ve ilk dönemimi uzaktan eğitim ile tamamladım. Daha sonra atölye tekrardan açılmış olsa da ikinci bir pandemi araya girince portfolyomun tamamını uzaktan derslere girerek tamamladım. Pandemi ilk başladığında uzaktan eğitim fikri gerek hocaların müdahale edemeyeceğinden gerek ise yeni insanlarla tanışamayacağım düşüncesiyle beni ürkütmüş olsa da çekindiğim her durumun karşıtı gerçekleşti. Uzaktan eğitim ile dolu dolu bir portfolyo hazırladım aynı zamanda da yakın arkadaşım olan bir sürü insanla tanıştım.

Kursum benim için her zaman bir atölyeden fazlası oldu…

Hollanda’da yurt ve kampüs anlayışının olmaması beni ev konusunda çok sınırlandırdı. Özellikle de gittiğim şehir Groningen’in başkente ve öbür şehirlere olan uzaklığı ürkütücüydü. Evrak işlerinin ev bulma sorunu yaşamam nedeniyle son dakikaya kalması beni bir hayli zorlamış olsa da okulla sürekli olarak iletişimde kalıp sorunlarımı halledebildim. Bu süreçte portfolyomun çoktan tamamlanmış oluşu ve dolayısıyla bir stres kaynağı olmayışı benim için büyük bir avantajdı. Başvurularımı Hollanda’da üniversiteye başvurma platformu olan “Studielink” ve üniversitelerin başvuru portalı olan “Osiris” ile gerçekleştirdim.

Şu an Avrupa Birliği’ne dahil olan pasaportum olmadığı için başvurumu Türk pasaportuyla yaptım. Bu nedenle “Immigration Procedure” olarak adlandırılan ayrı bir başvuru vardı.  Bu prosedürün bitiş süresini yetiştirme stresi ve ev sorunu büyük bir gerginliğe yol açmış olsa da iki süreci de halledebildim. Özellikle ev için gidilen okul ve şehirde kabul geldiği andan itibaren online veya oraya giderek ev arayışına çıkılmasını tavsiye ediyorum. Ben online olarak bu işi yürüttüm. Portfolyo hazırlayan öğrencilere tavsiyem zamanlarını iyi değerlendirip en az 2 – 3 sene öncesinden portfolyo hazırlık sürecine başlasınlar. Çünkü çizim ve portfolyo hazırlamak dışında özellikle başvuru sürecinde birçok üniversite oluyor ve bu okulların her birinin başvurusu farklı şekilde sürüyor.

SEZİN’in Portfolyo Çalışmalarından Seçki…


Alone in a Crowd – Colored Pencil on Paper, 50X70cm

Jacob Jonas The Company’nin “Human Architecture” isimli çalışmasındaki amorf formlar çok ilgimi çektiği için sketchbook’umda çalışmaya başlamıştım. Yaptıkça formların çiziminin çok zevkli olduğunu fark edince  50×70 kağıtta kuru boya ile tonlayıp kırmızı boş bir fona yerleştirdim. Eserin aslı çıplak figürlerin doğayla bütünleştiği bir çalışmayken ben onu bir boşluğa yerleştirerek bir topluluk içinde yalnızlaşmış bireyler olarak algılamayı ve çizmeyi tercih ettim.


Stars Aligned (Andy Warhol, Van gogh, Hokusai)- Marker and Colored Pencil on Paper, 35X50cm

3 farklı ünlü çalışmayı birleştirip marker ve kuru boya ile 35×50 kağıda çizip tonladım. Çizim kolajı haline getirdiğim çalışmalar ise Andy Warhol’un Vesuvius adlı eseri, Hokusai’nin De Grote Golf Bir Kanagawa adlı eseri ve Van Gogh’un Sunflowers adlı eseri.


Liquefied Geometric Objects – Colored Pencil on Paper, A4 size

Bu çalışmaların eskizlerini çok rastgele bir şekilde online bir derste yapmıştım. Biz online derste kopya çalışırken bir anda şekiller çizmeye başladım ve bunlar ortaya çıktı ve bu şekilde ikili bir seri haline getirdim.  Bu çalışmalarda da geometrik şekilleri sıvılaştırıp amorf formlara çevirdim.


Topkapı Palace with a Modern Twist – Photo and Digital Collage, A3 size

Arkadaşım ile Topkapı’da bütün bir gün boyunca portfolyolarımız için fotoğraflar çektik. Bu fotoğrafın orijinali de bunlardan biriydi. Dijital müdahaleler yaparak fotoğrafı kendi tarzımı ve portfolyomu yansıtan bir hale çevirdim.

 

Daha Fazla Bilgi İçin Aşağıdaki Linklere Göz Atabilirsiniz…

Plastic Arts Bölümü İçeriği Hakkında Detaylı Bilgi Alın…

portfolyo-hazirlik-akademisi-illustrasyon-tasarimi-bolumu

Fransa’da Plastik Sanatlar Eğitimi Veren Okullar Hangileridir?

fransa

Paris 1 Panthéon Sorbonne Üniversitesinde Plastik Sanatlar Okumak…

paris-1-pantheon-sorbonne
WhatsApp WhatsApp'tan Yazın