Scroll Top

ZEYNEP KARAGÖZ – NATİONAL INSTITUTE of APPLIED SCİENCES / ARCHITECTURE

Zeynep Karagöz – National Institute of Applied Sciences / Architecture

Merhaba, ben Zeynep Karagöz. Notre Dame de Sion Fransız Lisesi 2020’de mezunlarındanım. Liseye başladığımdan beri Fransa odaklı oldum fakat bölüm konusunda kararsızdım, gelgitli bir süreç geçirdim. Ne yapmak istemediğini bilen ama yapmak istediklerinde emin olamayan bir insan konumundaydım. Tek bildiğim bir şeyler yaratmak istediğimdi. 10. sınıftan itibaren çeşitli stajlar ve kurslar ile mimarlık odaklı bir planlama içerisine girdim. Yaptığım tüm çalışmalarla daha da heveslenerek bu mesleğin beni mutlu edebilecek bir meslek olduğuna karar verdim. Karar aşamamdan sonra kendimi geliştirmek, bu konuda bilgime bilgi katmak için her yerden bir şeyler öğrenmeye çalıştım. Kitaplara, filmlere olan bakış açım değişti. Artık hepsinden mimari açıdan bir yenilik öğrenmeye başladım ve bunun bana verdiği hazzı hissettikçe de mutlu oldum.

Dediğim gibi Fransa’da okumak istediğimi biliyordum. Sıra şehir kararlarındaydı. Benden önceki mezunlarla konuşmalar yaptım. Nerelerde neler yaptıklarını, hayatlarının nasıl geçtiğini, memnun olup olmadıklarını sordum. Fransa ziyaretlerimde, şehirlere turist gözüyle değil orada yaşan biri olarak bakmaya çalıştım. Hepsinin sonucunda üç şehre başvurdum; Lyon, Lille ,Strasbourg. Aralarında, sanatsal kısmın yanında tekniği en kuvvetli okul olan INSA Strasbourg’a kaydımı gerçekleştirdim.

Portfolyomu hazırlamak için kurs arayışına başladığımda 11.sınıftaydım ve Portfolyo Hazırlık Akademisi ile tanıştım. Ceren, Dilan ve Levent hocalarımla birlikte ilk önce temel çizimden başlayarak hızlı bir ilerleme kazandım. Her aşamada birlikte görüş belirtip tartışarak en güzel ürünleri vermeye çalıştık. Bana her seferinde bir sonraki adımı gösterip desteklerini omzumdan hiç çekmediler. Sadece akademide değil günlük hayatta birbirimize çizim örnekleri yollayarak ne tarzda ilerleyebileceğimize baktık, sohbetler ettik. Yalnızca çizim konusunda değil genel mimarlık kültürüme de katkıları büyük oldu. Çevremdeki mimari yapıların yanından geçerken onların ne olduklarını öğrenmeyi ve araştırmayı öğrendim. Sürecin sonunda ortaya sanat ve teknik dengeli güzel bir mimarlık portfolyosu çıkardık. Çeşitli sanat ve mimarlık okullarında kabul adım. Şimdi istediğim yerde mimarlık okumaya hazırlanıyorum.

Bu süreçte daha önce bunları yaşamış insanların yanında hem kendimi tanıdım hem de ileri ki hayatımı inşa etmeye başladım. Benim size naçizane tavsiyem ne istediğinize karar verin, kendinizi dinleyin, yardım almaktan insanlara kulak vermekten çekinmeyin. Adım adım ilerledikçe, mutluluğu hissedeceğinizden en ufak şüphem yok.

IMG_0516

Bu yolculukta sapmalar, kazalar olabilir ama yolun sonunda yeni bir sizle başka bir seyahate daha emin adımlarla başlayacaksınız. Bu sefer daha güçlü ve daha hevesli…

Zeynep’in Portfolyo Çalışmalarını İnceleyebilirsiniz…

Daha Fazla Bilgi İçin Aşağıdaki Linklere Göz Atabilirsiniz…

Mimarlık Bölümü İçeriği Hakkında Detaylı Bilgi Alın…

portfolyo-egitimi

Fransa’da Mimarlık Eğitimi Veren Okullar Hangileridir?

fransa

INSA Üniversitesinde Mimarlık Okumak…

insa
WhatsApp WhatsApp'tan Yazın