Scroll Top

DENİZ ÖKSÜZ – TEESSIDE UNIVERSITY / 2D ANIMATION & STOP MOTION

Deniz Öksüz – Teeside University 2D Animation & Stop Motion

Sanata olan ilgim ben çok küçükken başladı. Babam bana ilk sanat kitabımı aldığında dört yaşındaydım. Sanat ve sanat tarihine hep ilgiliydim. Müzelere gitmeyi, yazıları ve hikayeleri okumayı hep sevdim. Sanatı ne kadar sevsem de kendim yapmaya pek ilgi duymadım. İlkokulda kısa bir süre denemiştim, birkaç yarışma bile kazandım. Üçüncü sınıftan liseye kadar bir daha da denemedim.

Sanat ve sanat tarihiyle ilişkim başladığından bugüne belli türlerini daha çok sevdim, animasyon gibi… Çizgi filmler veya genel olarak animasyon hep hayatımın büyük bir parçasıydı. Okul günlerim pek iyi geçmedi. Her gün gidip heyecanla eve dönmeyi beklerdim. Okuduğum ve izlediğim hikayelerin bende oluşturdukları ile çocukluğumda güvenli bir alan oluşturmamı sağladı. Yaşadığım ve düşündüğüm kötü şeylerden kaçıp eğlenebileceğim bir yer. Bu nedenle animasyonun yeri benim için özeldir. Büyükçe de ilgim arttı.

Resim çizmeye lisede başladım. Ortaokulu bitirdikten sonra farklı bir okula gitmek için annem ile kardeşimi bırakıp babamın yanına Ankara’ya taşındım. O zamanlar ne olmak istediğim hakkında en küçük bir fikrim yoktu. İlk planım bir pilot olmaktı ama bir göz hastalığı nedeniyle vazgeçmek zorunda kaldım. Resim yapmayı bu kadar seveceğimi bilmiyordum.

Ankara’da okul olarak ODTU Geliştirme Vakfı Lisesini seçtim. Yaptığımın bir hata olup olmadığına hala karar veremiyorum. Matematik ve fen derslerinde kötüydüm, 9 ve 10. Sınıfta kalacak kadar… Bu iki senede de ucu ucuna sınıfı geçtim. Kötü notlarım ve ani ortam değişikliği bende bazı duygusal ve davranış problemi yarattı. 9. sınıfta kendimi kapatmaya başladım. Neredeyse her derste uyurdum. Birkaç kere müdür yardımcısının odasına gönderildikten sonra uyumayı azalttım. Uyumak yerine derste küçük çizimler yapmaya başladım. Sonra bu küçük çizimler karakterlere ve hikayelere dönüştü. Aslında bu olaylar sonrasında resim çizmeyi ne kadar sevdiğimi keşfettim.

 Karakter tasarımını ve hikaye yazmayı sevsem bile hala ne yapmak istediğimi bilmediğim için 2 sene daha matematik ve fen derslerine devam ettim. 10. sınıfın son ayında ani bir karar verdim, bu karar sanat yapmaya devam etmekti… Matematikten ve fenden vazgeçtim. Ailem neyse ki bunu kötü karşılamadı. O yaz İstanbul’a taşındım. Amacım yurtdışında ki bir üniversitede animasyon bölümüne kabul edilmekti. İşler ciddileşmeye başladı, artık sanat bir hobi değildi ve benim hayalimdeki mesleği kazanmam için çalışmam gerekiyordu.

  Yaklaşık 3,5 yıldır resim yapıyorum. İlk iki yılda ki gelişmem 3. yıldaki gelişme ile karşılaştırılamaz bile… 3. yılda resmi ciddiye almaya başlayınca gelişmem de hızlandı. 11. sınıfta sanat derslerine başladım. Yaptığım karakterler, çizimlerim ve hikayelerim yeni okulumda ki öğretmenlerimi etkiledi. Bu hevesimi arttırdı. Yüksek notlarla okulu bitirdim. 12.sınıfın başında gitmek istediğim üniversiteleri seçtim. Portfolyoma başladım. Başladığımda yaklaşık 2-3 ayım kalmıştı. Bu bir Portfolyo hazırlamak için çok az bir süre…

 O sıralar bir çok yerde araştırma yaptım ve konuştum en sonunda Portfolyo Hazırlık Akademisi’ni buldum ve burada ki eğitimim başladım. Bu iki ayki sıkı çalışma ve uykusuz geceler sonunda çalışmalarımı öğretmenlerimin yardımıyla bitirmeyi başardım. Buraya gelmek son üç yılda yaptığım en iyi seçimdi. Sunumumu nasıl planlayacağımı bilmiyordum, teknik açısından da bazı sorunlarım vardı. Üniversite başvurularımı yaptım, hepsi İngiltere’de. Başvuru yapıldıktan sonraki süre de oldukça stresli.

Gördüğüm kadarıyla İngiltere başvuruları özellikle sanat bölümleri daha geç cevap veriyor. Fen ve işletme gibi bölümlerden çok daha sonra kabul geliyor. Portfolyomu bitirmiş olsam da yapılacak bir sürü şey var. Heyecanlı ama biraz da korkutucu bir dönem beni bekliyor. Portfolyo sonrası görüşmeler var, onlara da çalışmak gerekiyor. Üniversitelerden cevap beklerken görüşmeye götürecek yeni resimler çizmeye devam ediyorum.

Başvurulardan sonra üniversitelerden başka bir şey düşünmek çok zor. Her gün en az 3 kere e-maillerime bakıyorum. Kabul gelene kadar çalışıyorum…

Deniz’in Portfolyo Çalışmalarını İnceleyebilirsiniz…

Daha Fazla Bilgi İçin Aşağıdaki Linklere Göz Atabilirsiniz…

Animasyon Bölümü İçeriği Hakkında Detaylı Bilgi Alın…

animasyon-egitimler

İngiltere’de Animasyon Eğitimi Veren Okullar Hangileridir?

ingiltere

Teesside Üniversitesinde Animasyon Okumak…

teesside-university
WhatsApp WhatsApp'tan Yazın