Scroll Top

MELİS ERÖZ – WESTMİNSTER UNIVERSITY / ARCHITECTURE

Melis Eröz – Westminster University / Architecture

   Merhaba, adım Melis. Londra’da yaşıyorum. Mimarlık bölümüne ortaokuldan beri olan ilgim nedeniyle hakkında araştırmalar yaparak bu yolda ilerlemeye karar verdim.

   İngiltere’yi tercih etmemin başlıca nedeni liseden sonra ailemizle birlikte buraya taşınmamız oldu. İngiltere’nin mimari ve sanat alanlarında önde gelen ülkelerden olmasının tercih etmek için önemli bir neden ve alacağım eğitim adına önemli bir karar olduğunu düşünüyorudum. Başvuracağım okulları not ortalamama göre belirledikten sonra portfolyo hazırlık sürecim başlamış oldu. Bu bölümü okumayı çok istememe rağmen hiçbir çizim bilgimin olmaması ve açıkçası çok da yetenekli olmadığımı düşünmem beni her zaman çok endişelendirirdi.

   Bu noktada Portfolyo Hazırlık Akademisi ile iletişime geçtim. Zafer hocam ile derslere başlamam bu süreçte inanılmaz yol gösterici ve destekleyici oldu. Sıfır çizimle başladığım derslerimizde kısa sürede Zafer hocamızın verdiği eğitim ve yönlendirmeyle başlangıçta olan beklentimin çok ötesinde bir gelişim katettik. Bu gelişim sürecinin teknik çizim öğrenirken aynı zamanda mimari bir bakış açısı kazanma ve okul dönemini kolaylaştırmak açısından da önemli ve kesinlikle alınması gereken bir eğitim olduğunu düşünüyorum. Dersler oldukça keyifli geçti, doğru bir yönlendirmeyle çizim deneyiminin olup olmaması farketmeksizin istendiği ve çalışıldığı sürece çizim becerisinin geliştirilip, öğrenilebileceğini  ve çizilebileceğini gördüm bu da başlangıçta olan endişelerimi gidermemi bununla beraber bölümle de ilgili bilgi sahibi olmamı sağladı.

   İngiltere’ye geldiğimde başvuru süreci hakkında fazla bilgim olmadığı için portfolyo hazırlık sürecine yeterince erken başlayamadım. Bu nedenle fazla zamanım yoktu ve acele etmem gerekiyordu. Hocamın desteğiyle kısıtlı bir sürede portfolyomu yetiştirmeyi başardık. Böyle bir yardım almamış olsaydım başaramazdım diye düşünüyorum. Daha fazla zamanım olabilmesini ve daha çok yol katedebilmeyi isterdim. Bu yüzden portfolyo hazırlayacak öğrencilere tavsiyem ne kadar erken başlayabilirlerse onlar için o kadar faydalı ve geliştirici olabileceğini ve okulda daha başarılı olmalarına yardımcı olacağını düşünüyorum. Kısa bir zamanım da olsa gerçekten çok şey öğrendim.

   Şu anda University of East London ve asıl istediğim olan Westminster University’den kabullerim geldi. London South Bank University’den ise haber bekliyorum. Derslere halen devam ediyorum ve okul başlamadan önce benim için gerekli olduğunu düşündüğüm autocad ve sketchup programlarının eğitimini almayı düşünüyorum. Portfolyomu hazırlama ve kabul sürecimde aldığım ve almayı düşündüğüm bu eğitimlerin okula başladığımda çok katkısı olacağına ve okul başarımı arttıracağına inanıyorum.

Portfolyo hazırlık çalışma sürecimde bana hep destek olan Zafer hocama çok teşekkür ederim.

Melis’in Portfolyo Çalışmalarını İnceleyebilirsiniz…

Daha Fazla Bilgi İçin Aşağıdaki Linklere Göz Atabilirsiniz . . .

Mimarlık Bölümü İçeriği Hakkında Detaylı Bilgi Alın . . .

mimarik-anasayfa-001

İngiltere’de Mimarlık Eğitimi Veren Okullar Hangileridir?

ingiltere

Westminster Üniversitesinde Mimarlık Okumak . . . 

university_of_westminster
WhatsApp WhatsApp'tan Yazın