Scroll Top

EMİR AKÇASARI – ECOLE NATIONALE SUPERIEURE D’ARCHITECTURE DE TOULOUSE / ARCHITECTURE

Emir Akçasarı – Ecole Nationale Superieure D’architecture de Toulouse / Architecture

Küçüklüğümden beri sanatla oldukça alakalı biriydim. Ortaokulun son senesinde gördüğüm bir konferans sonucu mimarlığa olan ilgimi keşfettim.

Gezmeyi seven birisi olduğumdan tatillerimde ziyaret ettiğim yerlerin mimarisiyle ilgilendim. Şu ana kadar beni en çok etkileyen eser Sagrada Familia kilisesiydi. Tabii ki günün sonunda, İstanbul’da yaşayıp da mimarisinden etkilenmemek mümkün değildi.

İstanbul’da Fransız Lisesi’nde okuduğumdan dolayı zaten yurt dışına gitmeyi planlıyordum. Ancak Fransa’da mimarlık okullarını araştırdığımda sadece ENSA’ların olduğunu fark ettim. Son senede olduğum için çok zamanım kalmamıştı ve portfolyoma acil olarak başlamam gerektiğini fark ettim, şükürler olsun ki annemin yardımıyla Portfolyo Hazırlık Akademisi ile tanıştım.

İlk başladığım günlerde daha düz çizgi çizemiyordum. Zafer hocanın yardımlarıyla bunun ve başka bir sürü zorluğun üzerinden geldim.

Atölyede geliştirdiğim her proje için bir ürünün özelliklerini, kullanımını, kim için üretildiğini, hangi alanlarda kullanılabileceğini ve de hangi materyallerden üretileceğini hazırladım.

Sonraki haftalarda mimari çizim yanında anatomik çizim de gördüm, marker ve tükenmez kalemle çalışmalar yaptım. Bunları öğrenmekle ve geliştirmekle beraber aynı zamanda portfolyomu da dolduruyordum.

Zafer hoca ve Levent hocanın yardımlarıyla hem portfolyomu kısa sürede hazırlayabildik ve aynı anda gerekli resim eğitimini aldım. Onlar olmadan bunu başarabileceğimi sanmıyorum.

Bu portfolyoyu hem CampusFrance’tan 2 tane, hem de Fransız vatandaşı olmam sayesinde Parcoursup’ten 4 tane ENSA’ya başvuruda kullandım.

4 ay sonra, CampusFrance’taki ikinci tercihimden yer kalmadığı için ret aldım, bundan dolayı bütün umudum ilk tercihimdeydi ve birkaç hafta sonra ilk tercihim olan Toulouse’dan kabul aldım.

Bu yazıyı yazdığım anda, Parcoursup üzerindeki mülakatlarım daha bitmediler, ondan dolayı bunlardan pek bahsedebileceğimi sanmıyorum, ancak şu ana kadar 3 ENSA’dan mülakat talebi almış oluyorum. Bu mülakatlarda da resim bilgimi geliştirebilmiş olmam gerçekten çok işime yaradı, ondan dolayı Zafer hoca ve Levent hocaya tekrar teşekkür etmek istiyorum.

Emir’in Portfolyo Çalışmalarını İnceleyebilirsiniz…

 

Daha Fazla Bilgi İçin Aşağıdaki Linklere Göz Atabilirsiniz…

Plastic Arts Bölümü İçeriği Hakkında Detaylı Bilgi Alın…

portfolyo-hazirlik-akademisi-illustrasyon-tasarimi-bolumu

Fransa’da Plastik Sanatlar Eğitimi Veren Okullar Hangileridir?

fransa

Paris 1 Panthéon Sorbonne Üniversitesinde Plastik Sanatlar Okumak…

paris-1-pantheon-sorbonne
WhatsApp WhatsApp'tan Yazın