Scroll Top

LARA ULUSOY – PARİS 1 PANTHEON SORBONNE / PLASTIC ARTS

Lara Ulusoy – Paris 1 Pantheon Sorbonne / Plastic Arts

Merhaba, benim adım Lara Ulusoy, 17 yaşındayım ve seneye Paris 1 Panthéon Sorbonne’ da ki Plastik Sanatlar bölümüne başlayacağım.

Kendimi bildim bileli sanata karşı bir merak duymuşumdur, bu resim veya müzik olsun. Çevremde anneannem sayesinde hep çizenler bulunmuştur ve annem de genç yaştan beni ve ablamı sanatsal aktivitelere yazdırarak hep bizim bu alana olan ilgimizi arttırmıştır.

9’uncu sınıfa geçene kadar, sanatla ne kadar ilgilensem de asla geleceğimde de bunu bir meslek olarak yapabileceğimi düşünmemiştim. Onun yerine, hep ekonomi veya işletme okumayı düşünmüştüm. Okulumuza mesleğini tanıtmak için gelen bir grafikerle tanıştıktan sonra sanata karşı merakım arttı ve bu merak sayesinde kendimi o yıl içinde Arkhe Sanat’ta buldum! Yaklaşık 2-3 ay boyunca temel resim eğitimi aldıktan sonra, Endüstriyel Tasarım üzerine yoğunlaştım. Bu alanda amacım çevremdeki insanların ve de kendi günlük hayatımda karşılaştığım problemlere alternatifler yaratmaktı.

Atölyede geliştirdiğim her proje için bir ürünün özelliklerini, kullanımını, kim için üretildiğini, hangi alanlarda kullanılabileceğini ve de hangi materyallerden üretileceğini hazırladım.

İki senede kendi Portfolyomu oluşturdum ve son sınıfta üniversitelere başvurmam gerekince, bu Portfolyoyu bir Internet sitesi haline çevirip “Parcoursup” adlı Fransız başvuru platformu üzerinden istediğim okullara ilettim. Bu sitede ilk önce hazırladığım endüstriyel tasarım projelerini, sonrasında çizdiğim sketchlerimi ve de sonuncu olarak kendi ilham kaynaklarımı ve de esinlendiğim sanatçıları tanıttım. Bu hazırladığım işler sayesinde Fransa’daki ENSAAMA gibi seçici devlet sanat okullarına girmeyi başardım. Bu okullar arasında seçim vermem gerekince ise Sorbonne’ da ki Plastik Sanatlar bölümünü seçtim.

Akademik başarıdan öte, Arkhe Sanat Akademisindeki herkesin sanata ve eğitimine karşı duyduğu tutku ve ilgiyi görmek, benim sanat okuma kararımı pekiştirdi. Atölyede öğrendiğim her şey, benim günlük hayatta dünyayı algılayışımı ve resimlere bakışımı tamamen değiştirmeme yardımcı oldu. Aldığım eğitim, bugün sanatın dünyada olan etkisini fark etmemi sağladı.

Lara’nın Portfolyo Çalışmalarını İnceleyebilirsiniz…

Lara’nın Sketchleri…

Daha Fazla Bilgi İçin Aşağıdaki Linklere Göz Atabilirsiniz…

Plastic Arts Bölümü İçeriği Hakkında Detaylı Bilgi Alın…

portfolyo-hazirlik-akademisi-illustrasyon-tasarimi-bolumu

Fransa’da Plastik Sanatlar Eğitimi Veren Okullar Hangileridir?

fransa

Paris 1 Panthéon Sorbonne Üniversitesinde Plastik Sanatlar Okumak…

paris-1-pantheon-sorbonne
WhatsApp WhatsApp'tan Yazın