Scroll Top

SUNA VELİAĞAGİL – ECOLE NATIONALE SUPERIEURE d’ARCHITECTURE de VERSAILLES / ARCHITECTURE

Suna Veliağagil -Ecole Nationale Superieure d’Architecture de Versailles / Architecture

Kendimi bildim bileli sanatla uğraşmak istediğimi çok iyi biliyordum. Mimarlık alanını seçmem ise ilk 13 yaşımdayken Efes Antik Kenti’ni gezmemle başladı. Hem toplumu hem sanatı hem tarihi, en görkemli biçimde dünyaya sunabilen bu alanın ne olduğunu öğrenmemle, gelecek planlarım da çok erken yaşta şekillenmeye başladı. Yalova’dan İstanbul’a taşınmamla birlikte ise mekanın insan üzerindeki etkisinin daha da fazla farkına vardım. Çünkü İstanbul; birçok kültürü, insanı, yapıyı içinde barındırıyordu ve toplum çevreyi, çevre de toplumu biçimlendirebiliyordu. İşte bu şekilde mimar olma isteğim artık bir seçenekten çok gerçek bir hedefe dönüşmüştü. İnsanlara kendi dünyalarını yaratmak için alan yaratacaktım.

İstanbul’da lise için bulunduğum bu 5 yılda birçok Bienal, sergi, tiyatro…vb. birçok kültürel aktiviteye katıldım çünkü mimarlığın birçok sanat dalıyla bütünleştirilebileceğini düşünüyordum. Aynı zamanda insanların kafasındaki soyut duygu ve hayalleri somuta çevirmek istiyorsam, ilk önce onların düşünebileceğini her türlü alanla daha önceden tanışmış olmam gerektiğine inandığımdan, çeşitli birçok alanı deneyimlemeye başladım. Daha sonrasında Fransız Lisesi’nde okuyor olduğumdan, yurtdışında okumanın benim için daha iyi seçenek olduğuna karar verdim ve bunun için çalışmaya başladım. Keşke çok daha önceden tanışsaydım dediğim Portfolyo Hazırlık Akademisi’yle de bu şekilde tanıştım. Çok uzun süren araştırma sonucunda ve kısıtlı bir zaman dilimde Zafer hocayla gibi bir hocayla karşılaşabildiğim için gerçekten çok şanslıyım. Çünkü son sınıfa gelmiştim ve daha önce hiç sanat eğitimi almamıştım fakat bir portfolyo hazırlamam gerekiyordu.

Şu anda Paris’te yaşıyorum. Yeni hayatıma adım atmam için bana yardımcı olan Portfolyo Hazırlık Akademisi ekibindeki tüm hocalarıma ise bu yazıyla birlikte tekrar çok teşekkür ederim, sizinle birlikte yapabileceklerimi görmek ve hayallerimi gerçekleştirebilmek gerçekten çok güzel ve özeldi. İyi ki varsınız.

İlk başladığım günü gerçekten dün gibi hatırlıyorum da Levent hoca ve Zafer hoca önüme sandalyeden ve birçok kutudan bir kombinasyon oluşturup onu çizmemi istemişlerdi ve kelimenin tam anlamıyla donmuştum. Daha sonrasında ikisi de yaparsın diyerek devamlı bana destek olmuşlardı fakat bu maalesef günün sonunda sonucu değiştirememişti😊.

Daha yolun çok başında olduğumu biliyordum ama gerçekten her hafta sonu biraz daha geliştiğimin farkındaydım. Buradan çıkıp ta yurtdışında üniversite kazanmayan olmamıştı ve ben ilk etapta onlardan biri olacağıma asla inanmıyordum. Herkes çok önceden çalışmaya başladığından kendilerini iyice geliştirebilmişlerdi ve ben daha bir tane mimari çizim bile yapamıyordum. Ardından 4 ay geçti ve her şeyin gerçekten çok farklılaştığını gördüm. Kalem tutuşlarım daha rahatlamıştı, çizmek istediğim bir yapıyı gördüğümde artık yapabileceğimi biliyordum ve bunların hepsi sadece birkaç ayda olmuştu.

Online derslerde sürece adapte olmakta çok zorlamıştım fakat daha sonrasında bunun hiçbir eksiklik yaratmadığını hissettikçe ve her öğrenci için hazırlanan sürece kendimi bıraktıkça her şeyin daha da hızlı, aynı zamanda başarıyla ilerlediğini gördüm. Bizim kendimizi yansıtan bir dosya göndermemizi istediğinden Zafer hoca, bu süreçte bize sadece genel çerçeveyi çizerek içini özgürce dolduralım diye bize bırakmıştı. Sanırım benim için en zor kısım da bu olmuştu, kendimi en iyi şekilde yansıtabileceğim tasarımları oluşturmak. Zor seçimlerin ardından, hayalimdeki planı çizime dökmeye başlayabilmiştim. Belki sabaha kadar çalıştığım bazen de Zafer hocayı gece saat 01.00’da yetiştiremeyeceğim stresiyle rahatsız etmek zorunda kaldığım ama hocamın beni her zaman büyük bir rahatlıkla teselli ettiği, aşırı yoğun ama bir o kadar da eğlenceli süreçten sonra başvurumu tam istediğim gibi tamamlayabilmiştim.

Uzun bir bekleyiş sonrasında ise ikinci tercihimden yer kalmadığından dolayı ret almıştım ve gerçekten hayal kırıklığına uğramıştım. İngiltere, Hollanda gibi ülkelerden kabul almışken nasıl ret alabildiğime gerçekten çok şaşırmıştım ve o dönemde bile Zafer hocanın desteği hiç eksilmemişti. İlk tercihim çok riskli bir tercih olduğundan kazanabileceğime ben bile ihtimal vermezken Zafer hoca hala bana inanıyordu üstüne üstlük bana başka seçenekler yaratmaya da devam ediyordu. Ama sonunda Paris hayalim gerçekten oldu ve ilk tercihime girdim.

Suna’nın Portfolyo Çalışmalarını İnceleyebilirsiniz…

Daha Fazla Bilgi İçin Aşağıdaki Linklere Göz Atabilirsiniz…

Architecture Bölümü İçeriği Hakkında Detaylı Bilgi Alın…

mimarik-anasayfa-001

Fransa’da Mimarlık Eğitimi Veren Okullar Hangileridir?

fransa

ENSA Üniversitesinde Plastik Sanatlar Okumak…

ensa
WhatsApp WhatsApp'tan Yazın