Scroll Top

Nazlı Cerit – INSTİTUTE EUROPEO Dİ DESİGN / TRANSPORTATION DESIGN

nazlı cerit

Nazlı Cerit- Institute Europeo di Design / Transportation Design

Merhaba adım Nazlı Cerit ve 18 yaşındayım. Güzel Sanatlar kursuma üç yıl önce başladım, her kursta yaklaşık bir yıl eğitim aldım üçüncü kursunda artık ne istediğimi biliyordum ve lise sonuncu sınıftaydım. Üniversitede hangi bölümü okuyacağıma dair çok kararsızdım üçüncü kursuma gittiğimde hala moda mı endüstriyel tasarım mı diye düşünüyordum. Sonra ulaşım tasarım okumak istediğime karar verdim ve bunun için çalışmalar yaptım hocamın da yardımıyla ilk başvurduğum Okuldan kabul aldım.

Türkiye’de devlet okullarında istediğim bölüm yetenek sınavıyla almayı kapattı bundan sonra ben de okumak istediğim bölüm için yurt dışına gitmem gerektiğini anladım ona uygun eğitim almaya başladım, benim bölümüm için eğitimde yurt dışı daha etkiliydi.

Bir çok etken var ben ilk defa yurt dışında yaşama tecrübesi edineceğim için çok büyük bir ülkeye gitmek istemedim ve daha önce gittiğim yeri tercih etmek istedim orası da İtalya’ydı. Ve tam olarak istediğim gibi benim bölümün kampüsü Torino şehrinde yer alıyordu orası küçük ve bir öğrencinin yaşaması için rahat bir yer, çok zorluk çekmeyeceğini düşündüm ve Torino istediğim bölümle ilgili başarılı bir şehir.

Portfolyo hazırlık sürecinde danışmanla görüştüm kendinize bir danışman bulmamız gerekiyor. Sonra danışmanlığımın önerdiği atölyeye başladım Zafer hocayla tanıştım ve zafer hocanın bana birikimlerinden gösterdiği şekilde hareket etmeye çalıştım. Nasıl bir hazırlık yapmam gerektiğini az çok biliyordum danışmanımdan görüştüm İtalya’daki hocalardan ve kendi atölye hocamdan o yüzden ona uygun 10:15 sayfalık bir portfolyo hazırladık okumanı isteğini uygun ama sen dikkat ettik ve hazırladık.

Kursa gitmedin bana çok faydası oldu çünkü neyin nasıl doğru yapacağımı orada öğrendim tek başıma olsaydım prosedürlerine ne yapmam ne yapmamam gerektiğini bilemezdim. Eğitim konusunda bana çok etkisi oldu kendimi geliştirmem de hocamın destekleriyle ne yapmam gerektiğini hangi bölümü istediğimden daha da emin oldum. Şuan birlikte yaptığımız çalışmalar beni cidden çok değiştirdi farklı teknikler öğrendim farklı boyama stilleri öğrendim farklı malzemeler kullanmayı öğrendim.

Birini üniversiteye başvuru yaptım IED Turin ulaşım tasarım bölümünden İngilizcesi transportation design. Ve okuldan kabul aldım o yüzden başka bir üniversiteye başvurmadım istediğim okulda olduğunu biliyordum.

Tavsiyem geç kalmadan çalışmaya başlamaları portfolyo hazırlığına başlamaları her şeyi ciddiyetle ve özenle çizip saklamaları istedikleri okul hakkında yeterli bilgiye sahip olmaları danışmanlarla sürekli iletişim halinde olmaları ve dünden uzun bir süre ayırıp istenilen portfolyo hazırlamaları lazım hayal güçlerini kullanmaları lazım ve okulların öğrencileri kabul etmelerine gerektirecek bir sunum yapmaları gerekiyor.

Nazlı’nın Portfolyo Çalışmalarını İnceleyebilirsiniz…

Daha Fazla Bilgi İçin Aşağıdaki Linklere Göz Atabilirsiniz…

En-Tas Bölümü İçeriği Hakkında Detaylı Bilgi Alın…

en-tas-01

İtalya’da Transportation Design Eğitimi Veren Okullar Hangileridir?

italya-egitim-1

IED Üniversitesinde Transportation Design Okumak…

Institute-Europeo-di-Design
WhatsApp WhatsApp'tan Yazın