Scroll Top

NİLSU ÖZDİKİCİOĞLU – IE UNIVERSITY / PRODUCT DESIGN

Nilsu Özdikicioğlu – IE University / Product Design

2019 yılının ortasında, katıldığım AFS kültürlerarası değişim programından dönmüştüm, ve sanat ve tasarım alanında bir kariyere sahip olmak isteğimin farkına yeni varmıştım. Endüstriyel tasarım ve Grafik tasarım dalları arasında karar veremiyordum, ve bir an önce geleceğime doğru bir adım atmak istiyordum. Farklı kültürleri tanıma ve yurtdışında yaşama hayalim doğrultusunda, yurtdışında tasarım programlarına nasıl başvurabileceğimi araştırmaya başladım. Tanıdıklarımın yardımlarıyla, yurtdışında ilgilendiğim üniversitelerde bir tasarım bölümü kazanabilmem için bir portfolyo hazırlamam gerektiğini öğrendim. 2019 yılının ortasında, katıldığım AFS kültürlerarası değişim programından dönmüştüm, ve sanat ve tasarım alanında bir kariyere sahip olmak isteğimin farkına yeni varmıştım. Endüstriyel tasarım ve Grafik tasarım dalları arasında karar veremiyordum, ve bir an önce geleceğime doğru bir adım atmak istiyordum. Farklı kültürleri tanıma ve yurtdışında yaşama hayalim doğrultusunda, yurtdışında tasarım programlarına nasıl başvurabileceğimi araştırmaya başladım. Tanıdıklarımın yardımlarıyla, yurtdışında ilgilendiğim üniversitelerde bir tasarım bölümü kazanabilmem için bir portfolyo hazırlamam gerektiğini öğrendim. Her ne kadar küçüklüğümden beri çizim yapmaya ilgi duymuş olsam da, kendimi yansıtan bir portfolyoyu bir araya getirmek için çizim teknikleri öğrenmem gerekiyordu, ve bunun için de yardıma ihtiyacım vardı.

Bunun için bir atölyeye gitmeye, benden daha deneyimli hocalardan öğrenmeye karar verdim. İnternette biraz dolandıktan sonra, tanıdıklarımdan da adını çok duyduğum Arkhe Sanat ve Tasarım Akademisiyle karşı karşıya geldim. Hiç zaman kaybetmeden sitedeki numarayı aradım, ve böylece Zafer Hocamın nazik sesini ilk defa duymuş oldum. Bana ne zaman istersem atölyeye gelmemi, bana daha önceden yaptığım çizimlere göz atacağını, ve beni çizimlerimden yola çıkarak yönlendireceğini söyledi. Uzun bekleyişimin sonunda, Ekim geldi ve atölyeye başladım. Atölyedeki ilk gün herkes beraber oturup, kendilerini ve okumak istedikleri bölümleri tanıttılar. Ilk defa bu kadar farklı, yetenekli, hayal gücü geniş insanlarla beraber bir yerdeydim. Tek ortak noktamız sanata karşı duyduğumuz ilgiydi. İlk 3 ay çabucak geçti, bu sürede güzel sanatlara hazırlık bölümünde, genel perspektif, tonlama, figür ve portre çizimlerimi geliştirdim. Genel çizim eğitimim tamamladıktan sonra, portfolyo hazırlık grubu ile çalışmaya başladım. İlk zamanlarda endüstriyel tasarım ve grafik tasarım dalları arasında gidip gelsem de, atölyedeki arkadaşlarımın iki tasarım alanında yaptıkları işleri inceledikten sonra endüstriyel tasarım dalında bir kariyere sahip olma isteğimin, ve doğaya zarar vermeyecek, daha sürdürülebilir ürünler tasarlama hayalimin farkına vardım. Bir şeyler değiştirmek, dünyayı daha güzel bir yer haline getirmek istiyordum.

Portfolyo hazırlık grubuyla eğitimimin ilk 2 ayında eğitmenlerimin yardımlarıyla referans alarak ürün ve obje çizmeyi, bir ürünü bütünsel olarak görmeyi öğrendim. Bunların yanında kendimi geliştirmek amacıyla mimarlık atölyesindeki derslere katılarak farklı kaçış noktaları olan perspektif çizimlerini öğrendim. Çizim ve perspektifi oturtmayı öğrendiğimde, sıra marker boyaması, ve kendi ürünlerimi tasarlamaya geldi. Bu amaç uğruna, atölyede herkesin sahip olduğu, ve dolayısıyla benimde ilk ayımda edindiğim eskiz defterime karalanmış fikirlerimi eğitmenlerimle ve akranlarımla paylaştım. Onların düşüncelerini de göz önünde bulundurarak, tasarımlarımın geliştirilebilecek yönlerine odaklandım. Böylece kendime ait tasarımlarımı projeleştirme yoluna girmiş oldum.

Ne yazık ki 2020 Mart kapımızı çaldı, ve  kazma kürek yaktırmakla kalsa iyi olurmuş dedirtti.   Atölyemiz de Covid-19 virüsü nedeniyle kapandı, ve ben ve bütün arkadaşlarım özlemle atölyeye geri dönebileceğimiz günleri geri saymaya başladık. Ancak bu dönem sandığımız kadar kısa sürmedi. Ӧğrencilerine değer veren, ve bizim hayallerimize ulaşmamız için elinden gelen herşeyi yapan atölyemiz, online sürece geçiş yaptı. Online dersler kapsamında, her haftasonu sabah 11.00 ve akşam 17.00 arasi öğrenciler hazırlandıkları bölümlere göre gruplara ayrıldı, ve her grubun başında bir eğitmen olacak şekilde derslere devam edildi. İlk başlarda herkes tüm enerjisiyle çalıştı, ancak karantinada geçirilen zamanla beraber motivasyon herkeste azaldı. Atölye saatleri evde kalmaktan bıkmış öğrencilere daha rahatlık sağlamak için azaltıldı, ve her haftasonu atölyemizdeki eğitmenler bize gerek çizimlerimizi düzeltip doğruyu göstermek konusunda olsun, gerek moral konusunda olsun her zaman destek sağladılar. Online derslerin ilk saati muhabbet ve nerede kaldığımızı konuşarak, birbirimize destek olarak ve modumuzu yükselterek geçiriyor, kalan sürede ise 15 dakikalık   aralarla 40 dakikalik derslerde çalışmaya koyuluyorduk. Ben bu süreçte portfolyomu bitirdim, ve en istediğim 3 okula erken başvuru yaptım.

Bir zamanlar sadece hayal gücümün bir ürünü olan şeyler, şimdi ise gerçekten pazarlanabilicek, üretilebilecek ürünlere dönüşmüştü. Tasarımlarımın büyük bir çoğunluğunda sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm konularının üstüne yoğunlaştım. Silikon ve geri dönüştürülebilen plastik gibi materyallere yer vererek plastik kullanımını  azaltmayı hedefledim.  Her ay bir proje tamamlayabiliyordum, ve 3 ayın sonunda 3 projeyi çizimleriyle ve açıklamalarıyla kağıda dökmeyi başardım. Her açıdan çizimlerini, büyük kağıtlara marker boyamalarını yaparak, ve ürünleri nasıl ve neden yarattığımı açıklamayı kolaylaştıran  illüstrasyonlarla destekledim. 3 proje tamamladıktan sonra sıra şuana kadar yapmış olduğum bütün çizimleri bir arada sunmaktaydı. Yurtdışındaki birçok okul dijital bir platformda projelerin birleştirilmesini, sıralanarak anlatılmasını istiyordu. Bunun için 3-4 ay boyunca yapmış olduğum çizimlerimi bir fotokopicide tarattım. Bir bilgisayar yardımıyla, çizimlerimi slaytlarla birleştirdim.  Portfolyomu hazırlarken kendimi yansıtan renklerle, ve sevdiğim bir düzenlemeyle,  süreci anlattım.

Portfolyomu bitirip okullara başvuru sürecimi sonlandırdıktan  sonra da online derslere katılmaya devam ettim. Atölyeye katılmak benim için hiçbir zaman bir zorunluluk olmamıştı, tam tersine, katıldığım her dersten zevk aldım, ve kendimi geliştirmeye devam ettim. Bir ay sonra başvurduğum iki okuldan kabulüm geldi, ve emeklerimin karşılığını aldığımı hissetmekle beraber ve en çok istediğim okul olan İspanya’daki IE University`ne kaydımı yaptırdım.

Arkhe Sanat ve Tasarım atölyesinde geçirdiğim zamanı bir mektupta özetlemek ne kadar zor olsa da, elimden geleni denedim. Çoğunluğunda kendi hikayemden bahsettim, ancak buraya atölyede edindiğim arkadaşlıkları, herkesin birbirine verdiği desteği, ve gülümsemeler ve kahkahalarla dolu zamanımın önemini  sığdırmam mümkün değil.

Eğitmenlerime, arkadaşlarıma, ve çalışmalarımda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, ve en güzel dileklerimi sunuyorum, siz olmadan yapamazdım!

Nilsu’nun Portfolyo Çalışmalarını İnceleyebilirsiniz…

Daha Fazla Bilgi İçin Aşağıdaki Linklere Göz Atabilirsiniz . . .

Ürün Tasarımı Bölümü İçeriği Hakkında Detaylı Bilgi Alın…

portfolyo-hazirlik-akademisi-enductri-urunleri-tasarimi-bolumu

Ürün Tasarımı Eğitimi Veren Okullar Hangileridir?

ingiltere-uk

Yurtdışında ki Okullar Neden Portfolyo İstiyor?

endustri-urunleri-tasarimi-1
WhatsApp WhatsApp'tan Yazın