Scroll Top

Yurtdışında ki Üniversiteler Neden Portfolyo İstiyor?

1

Başta İtalya, İngiltere, Fransa, Amerika olmak üzere birçok ülkede üniversitelerin Güzel Sanatlar, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültelerinde, Interior Design, Graphic Design, Fashion Design, Industrial Design, Visual Art ve Architecture Bölümlerinde Lisans veya Yüksek Lisans Eğitimi almak isteyen öğrencilere yönelik belli bir çalışma disiplini izleyerek öğrencinin tercih etmiş olduğu bölüm uygulamaları ile farklı teknik ve malzemelerle oluşturulan ve dijital ortamda sunulan portfolyo çalışmalarını kapsamaktadır.

Bu süreçte öğrenci tercih ettiği bölümle ilgili Desen Çalışmaları, Proje Tasarımı, Temel Sanat Eğitimi, Tasarı Geometri, Teknik Resim, Perspektif, Maket Yapımı, Dijital ortamda Proje Çizimi, Tipografi Uygulamaları, İllüstrasyon Çizimi, Boyama Teknikleri gibi dersleri alarak Portfolyo çalışmalarını tamamlar.

Yaratıcılık, yetenek ve performansı bilinmeyen bir öğrencinin bir sanat tasarım üniversitesinde hangi seviyeden başlaması gerektiği bilinemez. Her öğrencinin kendine özgü, tarzını yansıtan özellikleri ve yetenekleri vardır.

Bu nedenle yurtdışı başvurularında Üniversiteler, özellikle  kişisel farklılıkların ortaya konulacağı bir portfolyo görmek isterler ve bu portfolyo öğrencinin başvurmak istediği üniversiteye internet üzerinden online bir şekilde sunulur.

Yurt dışı güzel sanatlar üniversiteleri de eğitim programlarına öğrenci kabul ederken farklı elemeler yapıyorlar. Portfolyo hazırlığı da bunlardan biri. Öğrenci adaylarının ilk olarak ülkemizdeki YGS sınavında baraj olarak belirlenen puanı geçerek yurt dışındaki güzel sanatlar üniversitelerine başvurma hakkı kazanmaları gerekiyor. Ancak bazı üniversiteler öğrenci kabulünde bu şartı koymuyorlar. Dolayısıyla başvurmak istediğiniz üniversitenin şartlarını iyi bilmeniz gerekiyor. Yetenekleri, el becerisi, yaratıcılığı ve performansı bilinmeyen öğrencilerin bir güzel sanatlar üniversitesinde ya da sanat tasarım okullarında hangi seviyeden başlaması gerektiği belirlenemez.

Her öğrencinin kendine özel çizim tarzı ve yetenekleri olduğu için kişinin çalışmalarını inceleyebilmek gerekir. Yurt dışındaki üniversiteler öğrencilerin farklılıklarını gözlemleyebilmek ve program için yeterliliklerini test etmek için portfolyo görmek isterler.

Portfolyo Hazırlayabileceğiniz Bazı Bölümler
  • Moda Tasarımı
  • Grafik Tasarımı
  • İç Mimarlık
  • Mimarlık
  • Animasyon
  • Plastik Sanatlar
  • Fotoğraf
  • Dijital İllüstrasyon
  • İllüstrasyon
  • Sahne ve Kostüm Tasarımı

Benzer gönderiler

WhatsApp WhatsApp'tan Yazın