Scroll Top

AP (Advance Placement) PROGRAMI

ap-nedir

İleri Düzey Yerleştirme Programı olarak da adlandırılan Advanced Placement (AP) programı, Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanan ve oradan tüm dünyaya yayılan, eğitimde mükemmeliyeti hedefleyen güçlü, kapsamlı ve çok çalışmayı gerektiren bir programdır.

AP (Advanced Placement) sınavları Amerikan sistemi kapsamında yer alan lise seviyesinde konu bazlı sınavlardır. College Board tarafından her sene Mayıs ayında gerçekleştirilmektedir. Advance Placement (AP) Nasıl Alınır? Öğrenciler lisans eğitimi almak istedikleri alana uygun AP derslerini seçerek bu dersin sınavına kaydolurlar. Adayların eğitim aldıkları lise AP programına kayıtlı ise bu kapsamda verilen dersleri tamamlayarak sınava hazırlanabilirler. Her AP sınavının ücreti 93 $ ‘dır.

AP programları ile, üniversiteye başlamadan tercih ettiğiniz bölümün derslerini görmeye başlarsınız.

usa-america

Birleşik Devletler Savunma Bakanlığı Bağımlılık Okulları (DoDDS) haricinde Birleşik Devletler, ABD toprakları ve federal devletler ve Kanada dışındaki okullarda uygulanan sınav ücreti sınav başına 123 ABD dolarıdır. İleri Düzey Yerleştirme Programı olarak da adlandırılan Advanced Placement (AP) programı, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) uygulanan ve oradan tüm dünyaya yayılan, eğitimde mükemmeliyeti hedefleyen güçlü, kapsamlı ve çok çalışmayı gerektiren bir programdır. AP sınavı, Türkçeye İleri Düzey Yerleştirme olarak çevirebileceğimiz Advanced Placement programının sınav aşamasıdır. ABD’deki College Board tarafından gerçekleştirilen sınava lise öğrencileri kabul edilir. ABD’nin dışında 60’tan fazla ülkede AP Programı uygulanır ve tanınır.

AP Programının Avantajları Nelerdir?
  • Yüksek AP sınavı notlarıyla yurtdışı üniversitelerin büyük çoğunluğundan kabul alabilme veya üniversiteye yerleşebilme imkanı
  • Lise eğitimi sırasında üniversite seviyesinde dersler alınarak kredilerin yurtdışı ve bazı yurtiçi vakıf üniversitelerde üniversitenin politikası çerçevesinde geçerli sayılması
  • Öğrencinin ilgi duyduğu alanda çok daha derinlemesine bilgi sahibi olması
  • Daha iyi çalışma alışkanlıklarının geliştirilme, yazı yazma becerilerini iyileştirme, problem çözme yeteneklerini edinme gibi ileride üniversite yıllarında başarılı olabilmek için hayati bazı becerilerin geliştirilmesine yardımcı olması olarak özetlenebilir.
AMERİKA’DA SANAT EĞİTİMİ ALABİLECEĞİNİZ OKULLAR İÇİN GÖRSELLERE TIKLAYIN…

Rhode Island School of Design

Pratt Institute

Fashion İnstıtute of Technology

Merak Ettikleriniz İçin Aşağıdaki Linklere Göz Atabilirsiniz…
Neden Portfolyo İsteniyor?
1
Detaylı Bilgi İçin Tıklayın
Portfolyo Nasıl Hazırlanır?
portolyo-nedir
Detaylı Bilgi İçin Tıklayın
Moda Tasarımı Portfolyo Eğitimi
slide-2
Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

Benzer gönderiler

WhatsApp WhatsApp'tan Yazın