Scroll Top

Portfolyo Nedir? Nasıl Hazırlanır?

portolyo-nedir

Resim, heykel,  grafik tasarım, tekstil ve moda tasarımı, iç mimarlık, mimarlık, endüstri ürünleri tasarımı gibi bölümlerde okuyan öğrencilerin ya da mezunların bireysel ve mesleki yeteneğini ortaya koymuş olduğu çalışmalarını sunduğu dosyadır.

Ülkemizde oldukça yeni bir öğretim ve değerlendirme yöntemi olan,öğrencilerin eğitiminde uygulanmasını sağlayan amaç Portfolyo; Öğrenciye ve başkalarına öğrencinin bir veya daha fazla alandaki başarılarına sunma amaçlı olarak öğrenci çalışmalarının yansıtılmasıdır. Öğrencilerin kendi çalışmalarını değerlendirmeye katmaları,kendi ilerleyişlerini görmelerini sağlar ve öğrencilerin performanslarının değerlendirilmesi için temel oluşturur.

Öğrenci, tercih ettiği bölüme göre desen, tasarım, illüstrasyon, kompozisyon, perspektif, boyama eknikleri, üç boyutlu tasarım, sanat tarihi gibi dersleri gördükten sonra oluşturduğu çalışmalarından en iyi işler seçilerek öğrencinin portfolyosu oluşturulur. Kişisel portfolyaların içeriğinde öğrencinin projelerin yanı sıra cv’si, sanat felsefesi, katılmış olduğu yarışmalar, sempozyumlar ve workshop’ların sertifikaları, belge ve kazanmış olduğu ödül, plaket gibi görsellere de yer verilir. Dijital ortamda tamamlanan portfolyo öğrencinin tercih ettiği üniversitenin istediği doğrultuda hazırlanıp e-mail ya da posta yoluyla eğitim kurumuna gönderilir. Arşive eklenecek çalışmaların, uzmanlık alanınızda veya hedeflediğiniz kariyer doğrultusunda hazırlanmış olması önemlidir.

Daha Açıklayıcı Olmak Gerekirse;

  • Sunumu kolay olmalıdır, yapılan çalışmaları detaylıca incelemeye fırsat verir yapıda olmalıdır.
  • Her işi değil, en iyi yaptığınız işleri içeriyor olması daha sağlıklı olacaktır.
  • Kendi gelişiminizi takip edebilir yapıda olmalıdır.
  • Değerlendirmede karşı tarafa kolaylık sağlayan ve ipuçları içerebilen yapıda olmalıdır.
  • Çalışmalarınız başka mecralarda kullanılmışsa, ödev veya proje olmaktan öteye geçmiş fiilen değerlendirilmişse; kullanım alanlarını belirtmelidir.

Benzer gönderiler

WhatsApp WhatsApp'tan Yazın