Scroll Top

İTALYA’ DA GÜZEL SANATLAR OKUMAK

italya

İlk olarak Türk öğrencilerin eğitim yeri olarak neden İtalya’yı tercih ettiğine değinelim isterseniz 🙂 İtalya son yıllarda öğrencilere birçok fırsat sunmuş ve öğrenciler içinde bir popülariteye sahip olmuştur. Bu ünlenmenin başlıca sebeplerinden biri de eğitim ücretlerinin diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında oldukça makul olmasıdır. Üniversiteden üniversiteye ya da bölümden bölüme değişiklik göstermekle birlikte bir öğrencinin yıllık eğitim ücreti 1000 ile 3500 Euro arasında değişmektedir. Artı olarak çoğunluğu devlet üniversitesi olan 90 üniversite ile öğrencilere geniş bir yelpaze sunmaktadır. Ağırlıklı olarak İtalyanca bölümler sunulmasına karşın İngilizce olarak da çok sayıda lisans programı sunulmaktadır. Bunlarla birlikte İtalya’nın eşsiz kültürel zenginliğini, yüksek eğitim seviyesini ve sanatta sahip olduğu dünya çapındaki ününü unutmamak gerekir 🙂 

Diyelim ki tüm bu sunulan fırsatlar size makul geldi ve İtalya’da güzel sanatlar okumaya karar verdiniz. O zaman İtalyan üniversitelerinin kabul kriterlerine birlikte göz atalım derim.

İtalyan üniversitelerinde mimarlık bölümleri için genellikle İtalyan Eğitim Bakanlığı tarafından merkezi olarak düzenlenen sınav vasıtasıyla öğrenci kabul ederler.

Diğer bölümlerde ise üniversiteler genellikle kendi sınavlarını düzenlemektedirler. Bazı bölümlerde de başvuru yapabilmek için herhangi bir sınava girmeye gerek yoktur. Öğrencinin başvurusu akademik başarısına göre değerlendirilir. Akademik başarıdan kastımız “PORTFOLYO” Başta İtalya olmak üzere köklü okulların ve sanat anlamında en çok tercih edilen okullar öğrenciyi portfolyo ile değerlendirir. Güzel Sanatlar, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültelerinde, Interior Design, Graphic Design, Fashion Design, Industrial Design, Visual Art ve Architecture Bölümlerinde Lisans veya Yüksek Lisans Eğitimi görmek isteyen tüm öğrencilerin portfolyo hazırlaması ve bölümüyle alakalı eğitim alması gerekmektedir. Öğrencinin tüm yaratıcılığını ve yeteneğini ortaya koyan portfolyo çalışması okula kabul edilmesi için ilk önceliği olmalıdır. 

Başvuru yapan Türk öğrencilerin, İtalyan Konsolosluğunda diploma denklik işlemlerini yaptırabilmeleri için mutlaka mezun olacakları sene Türkiye’deki üniversite sınavına girmiş ve barajı geçmiş olmaları gerekmektedir. IB, A Level, Amerikan diplomaları ile mezun olan yada en az 3 tane AP dersi almış olanlar bu koşuldan muaf tutulmaktadır. Bir başka önemli şey ise eğitime başlayacakları tarihte 18 yaşını doldurmamış olan öğrencilerin İtalya’da eğitime başlayabilmeleri için ya 18 yaşını dolduruncaya kadar ebeveynlerinden biriyle birlikte İtalya’da yaşaması ya da İtalya’da yasal bir veliye sahip olması gerekmektedir.

İTALYA'DA Kİ ÜNİVERSİTELERE BAŞVURU ŞARTLARI
  • İngilizce veya İtalyanca Dil Skoru (IELTS 5.0, TOEFL 59)
  • Transkript
  • Referans Mektubu
  • Niyet Mektubu
  • Lise diploması
  • Üniversite veya lisansüstü diploması
  • En az 10-12 çizim, fotoğraflar veya slaytlardan oluşan bir portfolyo.

İTALYA’DA YAŞAM

Şimdi gelelim sanat, tasarım, moda ve mimaride bu kadar ünlenmiş İtalya’nın yaşam stantartlarına. Daha öncede değindiğimiz gibi devlet okullarının fiyatları oldukça makuldür. Öğrencilerin konaklama imkanlarına da gelince Türkiye’deki gibi yurt seçenekleri vardır. Ayrıca İtalya’da öğrenciler için 20 saat çalışma hakkı bulunmaktadır. Öğrenciler bu part time çalışma sürelerini, Türkiye’deki üniversite öğrencileri gibi; okuldan artakalan zamanda garsonluk, mağaza, coffee shop gibi yerlerde çalışabilmektedir.

Ülkedeki en iyi üniversitelerin bulunduğu şehirler Milano, Torino, Bologna ve Roma gibi şehirlerdir ancak bu şehirler İstanbul – Ankara gibi ülkenin en büyük şehirleridir ve doğal olarak öğrencilerin sosyal harcamaları küçük şehirlere göre biraz daha fazla olabilmektedir.

ULAŞIM

Şehir içi ulaşımın tartışmasız en uygun yolu bisikletle ulaşımdır. Milano’da dahi istediğiniz her yere kolayca ve güvenli bir şekilde bisiklet ile ulaşabilirsiniz. Sokaklarda ve caddelerde bisiklet yolu ve bisikletler için trafik ışıkları mevcuttur. Şehir içi otobüs bilet ücreti ise 1 € olarak ücretlendirilmiştir. 1 bilet ile 3 saat boyunca aktarma yapma şansınız vardır. Ayrıca 3€ karşılığında 24 saat ve 5€ karşılığında 5 gün kullanabileceğiniz biletler mevcuttur. Tüm bunlara ek olarak aylık olarak kullanabileceğiniz biletler de mevcuttur. Şehirler arası ulaşım için ise en uygun ve en kolay ulaşım tren yolculuğudur.

İTALYA’DA GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ ALABİLECEĞİNİZ OKULLARDAN BAZILARI…

Istituto Europeo di Design‎

Politecnico di Milano

Domus Academy

Istituto Marangoni

Nuova Accademia di Belle Arti

Polimoda

Benzer gönderiler

WhatsApp WhatsApp'tan Yazın