Scroll Top

İTALYA’ DA MİMARLIK OKUMAK

İtalya bLG
Neden mimarlık denince akla gelen ilk ülke İtalya olur hiç düşündünüz mü?

Bunun en önemli sebebi yüzyıllar boyunca çok çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan, görkemli uygarlıkların kurulduğu İtalya’da mimarlık eğitimi almanın uygulamalı bilimler açısından birçok yönden avantajlı olmasıdır.İtalya’da mimarlık okumak isteyen öğrenciler için ülke canlı eğitim merkezi gibidir. Ülkenin hangi şehrine giderseniz gidin sizi yüzyıllar öncesine götüren mimari öğelerle karşılaşırsınız ve size ilham kaynağı olurlar. Tüm bunların yanında İtalya’da mimar olmak ülkenin zengin mimari yapısı sayesinde daha birikimli olmanızı sağlar.

Her ülkede olduğu gibi mimarlık bölümü burada da zorlu bir eğitim sürecidir. Mimarlık eğitimi boyunca görsel iletişim, tasarım teorileri, mimari tarihi, yapı malzemeleri, inşaat, yapısal unsurlar gibi temel derslerin yanında matematik, fizik, sanat tarihi gibi konularda görürsünüz. Ayrıca İtalya’da sunulan mimarlık eğitiminin içeriği Avrupa Birliği standartlarına uygundur. Bu nedenle;

 Tüm Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’de diploma geçerliliği bulunmaktadır.

Şimdi gelelim İtalya’nın öğrenci kabul şartlarına.. İtalya’da lisans eğitimi alabilmek için 12 yıllık temel eğitimi tamamlamış olmalısınız. Ardından ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında gereken baraj puanını aşmanız gerekir. Sonrasında burada eğitim görmek için İtalyanca ve bilim materyelleri sınavına tabii tutulursunuz. Sınav 60 sorudan oluşur ve size 100 dakika verilir.

Yapılan sınavın içeriği;

 • Matematik,
 • Fizik,
 • Tarih,
 • Coğrafya,
 • Mimari Terimler ve Sanat Tarihinden oluşur.

Bu sınavlar genellikle Eylül ayında yapılır. İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler sınav kayıtlarını ağustos sonuna kadar, konsolosluk başvurularını ise en geç temmuz ortasına kadar yapmak zorundadır. Tabi bunların yanında dil bilgisi yeterliliğini de unutmamak gerekir. Çünkü Lisans veya Yüksek lisans bölümlerinde eğitim dili İngilizce olan programı seçen öğrenciler için sözlü mülakat veya TOEFL/IELTS İngilizce belgesine sahip olmak zorundadır. İtalya’da mimarlık eğitimi sadece devlet üniversitelerinde verilir. Okullarda eğitim dili ağırlıklı olarak İtalyanca olmasına rağmen İngilizce seçenekleri de mevcuttur.

İtalya’da mimari eğitim denilince akla gelen ilk iki okul; Politecnico di Milano ve Politecnico di Torino olur. 

Bu iki devlet üniversitesi de mimarlık eğitiminde ilk 100 sıradadır. Sizde uzun yıllar yapabileceğiniz, modası geçmeyen ve saygınlık kazanmış bu mesleğin eğitimini İtalya’nın en iyi okullarında almak istiyorsanız harekete geçin derim 😉 Çünkü bu üniversitelerde edineceğiniz tecrübeler yaratıcılığınızı genişletecek, ufkunuzu açacak, gözlem yeteneğinizi arttıracak ve sizi araştırma konusunda uzmanlaştıracaktır.

Mimarlık kariyerinize ofis açarak veya şirketlerde iç mimar, proje sorumlusu, tasarımcı gibi kariyerli olarak devlet yada özel sektörde iş bulabilirsiniz. Unutmayın ki mimarlık eğitimi alan öğrencilerin kariyer alanı diğer öğrencilere göre oldukça kapsamlıdır.

İTALYA'DA Kİ ÜNİVERSİTELERE BAŞVURU ŞARTLARI
 • İngilizce veya İtalyanca Dil Skoru (IELTS 5.0, TOEFL 59)
 • Transkript
 • Referans Mektubu
 • Niyet Mektubu
 • Lise diploması
 • Üniversite veya lisansüstü diploması
 • En az 10-12 çizim, fotoğraflar veya slaytlardan oluşan bir portfolyo.

İTALYA’DA YAŞAM

Şimdi gelelim sanat, tasarım, moda ve mimaride bu kadar ünlenmiş İtalya’nın yaşam stantartlarına. Daha öncede değindiğimiz gibi devlet okullarının fiyatları oldukça makuldür. Öğrencilerin konaklama imkanlarına da gelince Türkiye’deki gibi yurt seçenekleri vardır. Ayrıca İtalya’da öğrenciler için 20 saat çalışma hakkı bulunmaktadır. Öğrenciler bu part time çalışma sürelerini, Türkiye’deki üniversite öğrencileri gibi; okuldan artakalan zamanda garsonluk, mağaza, coffee shop gibi yerlerde çalışabilmektedir.

Ülkedeki en iyi üniversitelerin bulunduğu şehirler Milano, Torino, Bologna ve Roma gibi şehirlerdir ancak bu şehirler İstanbul – Ankara gibi ülkenin en büyük şehirleridir ve doğal olarak öğrencilerin sosyal harcamaları küçük şehirlere göre biraz daha fazla olabilmektedir.

ULAŞIM

Şehir içi ulaşımın tartışmasız en uygun yolu bisikletle ulaşımdır. Milano’da dahi istediğiniz her yere kolayca ve güvenli bir şekilde bisiklet ile ulaşabilirsiniz. Sokaklarda ve caddelerde bisiklet yolu ve bisikletler için trafik ışıkları mevcuttur. Şehir içi otobüs bilet ücreti ise 1 € olarak ücretlendirilmiştir. 1 bilet ile 3 saat boyunca aktarma yapma şansınız vardır. Ayrıca 3€ karşılığında 24 saat ve 5€ karşılığında 5 gün kullanabileceğiniz biletler mevcuttur. Tüm bunlara ek olarak aylık olarak kullanabileceğiniz biletler de mevcuttur. Şehirler arası ulaşım için ise en uygun ve en kolay ulaşım tren yolculuğudur.

İTALYA’DA MİMARLIK EĞİTİMİ ALABİLECEĞİNİZ OKULLAR İÇİN GÖRSELLERE TIKLAYIN…

Istituto Europeo di Design‎

Politecnico di Milano

Domus Academy

University of Florence

Sapienza University of Rome

Politecnico di Torino

Merak Ettikleriniz İçin Aşağıdaki Linklere Göz Atabilirsiniz…
Mimarlık Portfolyo Eğitimi
portfolyo-egitimi
Detaylı Bilgi İçin Tıklayın
Almanya’da Mimarlık Okumak
almanyada-mimarlik
Detaylı Bilgi İçin Tıklayın
Mimarlık Portfolyosu Özel Dersleri
ozel-ders
Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

Benzer gönderiler

WhatsApp WhatsApp'tan Yazın