Scroll Top

İtalya’da Güzel Sanatlar Eğitimi Almanın Avantajları Nelerdir?

pisa-kule

İtalya’da üniversite eğitimi 3 yıldır. Türkiye’de eğitim alan öğrencilerin İtalya’da Üniversite eğitimi alabilmeleri için en az 4 yıllık Lise eğitimi beraberinde toplamda 12 yıllık eğitim almış olmaları gerekmektedir!

Eğitim sırasında okunan hazırlık sınıfları (lise hazırlık, üniversite hazırlık) istenen 12 yıllık eğitimin kapsamında sayılmamaktadır. Buna alternatif olarak, üç yıllık lisede okuyup, toplam 11 yıllık eğitim almış olanların İtalyan üniversitelerine kaydolabilmeleri için Türkiye’deki bir üniversitenin ilk senesini başarıyla okumuş olması gerekmektedir. Okudukları bölümden farklı bölümlere Bu durumda olan öğrencilerin İtalyan üniversitelerine kaydı Türkiye’de yapılabilecektir. İtalya’ da İngilizce eğitim almak istiyorsanız IELTS akademik dil yeterlilik sınavından 6,5 almış olduğunuzu ispatlamış olmanız gerekmektedir. Eğer 4 senelik Lise eğitiminizi en az %80 oranında İngilizce olarak bitirmişseniz hemen İtalya’ da Üniversite kaydınızı yapabiliriz. İtalyan üniversiteleri ne ön kayıt yapılmaktadır. Ön kayıt tarihi her yıl Mayıs ve Haziran aylarının ilk haftaları arasında yapılmaktadır. Ön kayıt için diploma denkliği şarttır. Diplomalar, İtalyan Başkonsolosluğu tarafından onaylanır.
Yukarıda belirtilen eğitim koşullarına sahip olan öğrenciler istenilen diğer belgelerle birlikte İtalyan Başkonsolosluğuna müracaat ederler. Bu başvuru Nisan ayına kadar yapılmalıdır.

Eğer öğrenci halen lisenin dördüncü senesinde okuyorsa, diplomanın okul tarafından verileceği zaman Başkonsolosluğa teslim edilmesi şartıyla okul Müdürünün imzasını taşıyan bir devamlılık belgesi ibraz etmelidir; söz konusu belgede öğrencinin halen dördüncü sınıfa devam ettiği ve hazırlık sınıfları hariç, okulda dört senelik bir lise eğitiminin verildiği belirtilmelidir. İtalya’da lisans programına kayıt edilmeniz için toplam 12 yıllık eğitimi tamamlamak gerekmektedir. Ülkemizde 11 senelik eğitimi tamamlayanlar ise burada 1 sene Açık öğretim veya uzaktan eğitim ile alttan hiç bir ders kalmamak şartı ile 1 senelik açığı kapatma şansı mevcuttur

Bir diğer ön kayıt için gereken şart ise Üniversite seviyesindeki eğitimin takibi için yeterli İtalyanca bilgisidir. İngilizce okuyacak olanların ise TOEFL/IELTS sahibi olması gerekmektedir. İtalya’da akademik yıl iki dönemden oluşmaktadır. Birinci dönem Eylül veya Ekim’de başlayıp Ocak veya Şubat’ta biterken ikinci dönem Şubat’ta başlar ve Temmuzda biter. Kesin başlangıç ve bitiş tarihleri Üniversiteden Üniversiteye farklılık gösterir fakat her dönem yaklaşık 20 haftadan oluşmaktadır. Bu 20 haftalık sürenin 14 haftası öğretime, 6 haftası ise sınavlara ayrılmıştır.

İTALYA’DA YAŞAM

Şimdi gelelim sanat, tasarım, moda ve mimaride bu kadar ünlenmiş İtalya’nın yaşam stantartlarına. Daha öncede değindiğimiz gibi devlet okullarının fiyatları oldukça makuldür. Öğrencilerin konaklama imkanlarına da gelince Türkiye’deki gibi yurt seçenekleri vardır. Ayrıca İtalya’da öğrenciler için 20 saat çalışma hakkı bulunmaktadır. Öğrenciler bu part time çalışma sürelerini, Türkiye’deki üniversite öğrencileri gibi; okuldan artakalan zamanda garsonluk, mağaza, coffee shop gibi yerlerde çalışabilmektedir.

Ülkedeki en iyi üniversitelerin bulunduğu şehirler Milano, Torino, Bologna ve Roma gibi şehirlerdir ancak bu şehirler İstanbul – Ankara gibi ülkenin en büyük şehirleridir ve doğal olarak öğrencilerin sosyal harcamaları küçük şehirlere göre biraz daha fazla olabilmektedir.

ULAŞIM

Şehir içi ulaşımın tartışmasız en uygun yolu bisikletle ulaşımdır. Milano’da dahi istediğiniz her yere kolayca ve güvenli bir şekilde bisiklet ile ulaşabilirsiniz. Sokaklarda ve caddelerde bisiklet yolu ve bisikletler için trafik ışıkları mevcuttur. Şehir içi otobüs bilet ücreti ise 1 € olarak ücretlendirilmiştir. 1 bilet ile 3 saat boyunca aktarma yapma şansınız vardır. Ayrıca 3€ karşılığında 24 saat ve 5€ karşılığında 5 gün kullanabileceğiniz biletler mevcuttur. Tüm bunlara ek olarak aylık olarak kullanabileceğiniz biletler de mevcuttur. Şehirler arası ulaşım için ise en uygun ve en kolay ulaşım tren yolculuğudur.

Benzer gönderiler

WhatsApp WhatsApp'tan Yazın